Britský premiér Boris Johnson bude respektovat dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu, i když s ním silně nesouhlasí a nepovažuje ho za správné. Řekl to novinářům v New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN. Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že přestávka v zasedání parlamentu, kterou si Johnson na začátku září vynutil, byla nezákonná. Britský premiér na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem neodpověděl na otázku ohledně svého odchodu z čela vlády. Předtím řekl, že Británie potřebuje parlamentní volby.
"Zjevně je to verdikt, který budeme respektovat," řekl Johnson k rozhodnutí nejvyššího soudu. "Nemyslím si, že je správný, budeme ale pokračovat a parlament se samozřejmě zase sejde," dodal. Nejmenovaný pracovník jeho kanceláře médiím sdělil, že premiér nevyslyší výzvy opozice, která žádá jeho rezignaci.
Johnson se ale vyhnul jasné odpovědi, když se jej na tento aspekt zeptal americký novinář po jednání s Trumpem. Šéf Bílého domu to označil za "hnusnou" otázku a řekl, že Johnson "nikam neodchází". "Zítřek bude další den v parlamentu," dodal britský ministerský předseda.
Předseda Dolní sněmovny John Bercow předtím ohlásil, že zákonodárci opět zasednou už ve středu dopoledne (12:30 SELČ). Podle médií se Johnson v noci přemístí zpět do Británie a záhy by také mohl předstoupit před poslance. Na tradiční polední interpelace ale nedojde, protože ty musí být naplánované nejméně dva dny před konáním.
"S rozhodnutím nejvyššího soudu zásadně nesouhlasím," pokračoval Johnson v reakci na dnešní verdikt. Řekl, že k britské justici má "nejvyšší možný respekt", nemyslí si ale, že dnešní verdikt je správný.
Britský nejvyšší soud dnes v jednomyslně přijatém verdiktu označil za nezákonnou pětitýdenní přestávku v zasedání parlamentu, kterou Johnson prosadil u královny a která podle premiérových odpůrců měla tento a příští měsíc znemožnit poslancům pracovat v klíčovém období před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.
Důležité je podle předsedy vlády nyní to, aby 31. října Británie opustila Evropskou unii. "Zajistíme, aby měl parlament dostatek času na debatu o brexitu," řekl Johnson. Vláda se podle něj teď snaží dosáhnout co nejlepší dohody s Evropskou unií. Soudy a parlament tyto snahy hatí, dodal premiér.
"Zákon momentálně stanovuje, že Spojené království odejde z EU 31. října za jakýchkoli okolností, pro nás je teď ale lákavé to, abychom získali novou (brexitovou) dohodu," citovala Johnsona agentura Reuters. V Británii přitom 9. září vstoupil v platnost zákon, jehož cílem je zabránit variantě brexitu bez dohody v platném termínu britského odchodu z EU.
"Měli bychom mít volby," řekl podle Reuters Johnson později, když odcházel z mítinku s podnikateli. Britský premiér se v reakci na prosazení zákona proti brexitu bez dohody dvakrát pokusil vyvolat předčasné volby, nezískal k tomu ale podporu dostatečného počtu poslanců. Nyní se spekuluje o tom, že opozice po návratu poslanců do Westminsteru předloží návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, který v září ztratil hlasovací většinu.
Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes rovněž hovořil o parlamentních volbách, zároveň ale Johnsona vyzval, aby "uposlechl zákon" a "shodil brexit bez dohody ze stolu". Není tedy jasné, zda se opozice ihned bude snažit vládu svrhnout, nebo zda se ji bude snažit donutit k vyjednání dalšího odkladu brexitu.
Související
BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem
Příčina smrti královny Alžběty II. byla jiná, než se uvádí, naznačil expremiér Johnson
Boris Johnson , Parlament Velké Británie , Velká Británie , John Bercow , Brexit
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 1 hodinou
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 2 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 7 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák