Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na schválení. V rozhovoru s televizí Sky News to dnes řekl náměstek ministra pro brexit Kwasi Kwarteng. Pakliže by dokument poslanci opět odmítli, je ve hře i možnost zrušení brexitu, řekl šéf britské diplomacie Jeremy Hunt. Podle nejmenovaného vládního zdroje reportérky televize Sky News Beth Rigbyové by se ale premiérka Theresa Mayová v takové situaci přiklonila k brexitu bez dohody.
"Šance na prosazení dohody příští týden jsou dobré," uvedl Kwarteng ve chvíli, kdy do stále platného termínu britského odchodu z EU zbývalo jen lehce přes 200 hodin. "Lidé už teď otáčejí, protože jejich úvahy se soustřeďují na dohodu a na schopnost opustit EU včas a spořádaným způsobem," dodal.
Zcela opačný názor ale dnes vyjádřil zdroj reportérky Rigbyové. Tato nejmenovaná osoba je prý ohledně prosazení dohody skeptická, navíc se domnívá, že Mayová by se následně podvolila přání své strany a nastolila kurz směrem k neřízenému brexitu. Další komentátoři pak varují, že na konci příštího týdne už by k tomuto scénáři mohlo dojít i "omylem".
Britská vláda zatím nestanovila termín nového hlasování a Andrea Leadsomová, která za kabinet určuje agendu dolní komory parlamentu, uvedla, že o dalším postupu rozhodne příští týden. Na předloženém programu je zatím pouze pondělní debata o dalším postupu, kde by poslanci měli opět dostat možnost předkládat vlastní návrhy. Pokud by později přece jen brexitovou dohodu schválili, vláda předloží "statutární nástroj" pro změnu data brexitu v britském zákoně o odchodu z unie.
O "rozvodové" dohodě dojednané s unií vládou premiérky Theresy Mayové poslanci poprvé hlasovali v polovině ledna, kdy ji odmítli rekordním rozdílem 230 hlasů. Minulý týden byla vládní porážka o 81 hlasů mírnější. Potřetí se mělo hlasovat už tento týden, avšak předseda sněmovny John Bercow tento vývoj vyloučil, pokud vládní návrh nedozná významných změn.
Podle komentátorů by třetí hlasování už mohlo přinést skutečnou volbu mezi spořádaným brexitem s dohodou a nekontrolovaným odchodem. Není totiž jisté, že EU by vyhověla britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty, pokud dohoda stále nebude ratifikována. Je však otázkou, zda britští poslanci na takovéto chápání nového hlasování přistoupí.
Jeden z lídrů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v Dolní sněmovně podporuje menšinovou konzervativní vládu, dnes irské rozhlasové a televizní stanici RTE řekl, že jeho strana stále není blíže podpoře dohody. "Budeme však pokračovat v rozhovorech s premiérkou, protože věříme, že je naší povinností odčinit část škod zahrnutých v dohodě o vystoupení," dodal Sammy Wilson.
The deal remains toxic. The Speaker has given the Prime Minister an opportunity to secure further changes to the backstop before returning to the @HouseofCommons. We will continue to talk with the Government but they must address the backstop if they want our support.
— Sammy Wilson MP (@eastantrimmp) 21. března 2019
Kwarteng se dnes vyhnul jasné odpovědi na dotaz, co by následovalo po dalším odmítnutí brexitové dohody. Ministr zahraničí Hunt ale v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl tři možnosti: "Parlament by mohl hlasovat o odvolání článku 50 (zahájení procesu vystoupení z EU)... Mohl by přijít mimořádný summit kvůli nabídce odkladu, přičemž nevíme, jaká by byla délka... A pak je tady brexit bez dohody jakožto výchozí právní cesta," uvedl.
Zrušení brexitového procesu nicméně označil za velmi nepravděpodobné. "Takže volba, která je teď před námi, je mezi vyřešením této otázky a extrémní nepředvídatelností," dodal Hunt.
Odvolání brexitu v tuto chvíli v rámci britského parlamentu nepředstavuje variantu s příliš velkou podporou. Poslanci se však zřejmě budou muset zabývat peticí, která byla s tímto úmyslem ve středu večer iniciována skrze oficiální vládní portál. Za půl dne ji podpořilo skoro 700.000 lidí, přičemž masivní zájem způsobil správcům webu technické problémy.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Jeremy Hunt (britský politik) , John Bercow , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Demokratická unionistická strana (DUP)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 41 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková