Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow dnes vyzval poslance, aby se k sobě přestali chovat jako nepřátelé. Reagoval tak na středeční útočnou a bouřlivou debatu, která se odehrála především mezi premiérem Borisem Johnsonem a opozičními zákonodárci.
"Atmosféra v Dolní komoře byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil," uvedl dnes Bercow v parlamentu. Atmosféru v sále označil za "jedovatou". "Chtěl bych proto jen kolegy poprosit, aby snížili úroveň hluku o pár decibelů a chovali se k sobě jako protivníci a nikoli jako nepřátelé," dodal.
Za svá útočná a pobuřující vyjádření, které přednesl v parlamentu, čelí premiér Boris Johnson obrovské vlně kritiky. Hněv zákonodárců vyvolala mimo jiné jeho slova na adresu labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání země v Evropské unii Jo Coxové, která byla zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU v roce 2016. Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je "dotáhnout brexit do konce".
Předseda vlády se opřel mimo jiné do labouristické poslankyně Pauly Sherriffové. "Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí," uvedla Sherriffová.
Ukázala na pamětní desku zavražděné Jo Coxové a řekla, že i mnoho z nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. "A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako 'zákon o kapitulaci', 'zrada', 'zrádce' a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a první příkladem by měl jít premiér," dodala Sherriffová. "Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl," reagoval na její slova předseda vlády.
Manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox uvedl, že ho šokovala vyhrocená vyjádření na obou stranách. Obě strany by si podle něj měly uvědomit, jaký dopad jejich slova mají. Tak velká polarizace společnosti je podle něj pro Británii nebezpečná. "Vytváří totiž atmosféru, ve které jsou násilí a útoky mnohem pravděpodobnější," řekl Brendan Cox televizi BBC.
Premiér Johnson předstoupil před poslance poté, co nejvyšší soud anuloval jako nezákonné rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů jednání jejich dolní komory britského parlamentu. Namísto omluvy či přiznání porážky před soudem naopak zaútočil na své odpůrce, že chtějí, pokud jde o brexit, zmařit vůli lidu. "Lidi, kteří nás sem poslali, nezradíme. Neuděláme to. Ale opozice to udělat chce," prohlásil britský premiér.
Ještě donedávna konzervativní, nyní nezávislý poslanec Nicholas Soames, který je vnukem premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla, byl "tónem debaty zděšen". Atmosféru v sále označil za nejhorší za 37 let, kdy je v parlamentu. "Abych řekl pravdu, cítím zoufalství," uvedl Soames. Už od mládí je prý přesvědčen, že "úkolem premiéra je se i za velmi náročných okolností snažit sjednotit zemi. A to, co včera předseda vlády dělal, bylo jen další rozdělování".
Už v září Johnson přišel o hlasovací většinu a dvakrát se neúspěšně pokusil Dolní sněmovnu rozpustit. Parlament zároveň prosadil zákon, který ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat s EU další odklad odchodu. Johnson ale již několik měsíců vyhlašuje, že Británie v aktuálním termínu brexitu, tedy 31. října, z unie vystoupí ať už s dohodou či bez ní.
Související
Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média
Expremiér Johnson vědomě lhal parlamentu, tvrdí komise. Trestu se vyhnul rezignací
Parlament Velké Británie , John Bercow , Velká Británie , Jo Coxová , Boris Johnson
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 58 minutami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 1 hodinou
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 6 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák