Debata v britské sněmovně se vyhrotila. Bercow vyzývá poslance, aby se umravnili

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow dnes vyzval poslance, aby se k sobě přestali chovat jako nepřátelé. Reagoval tak na středeční útočnou a bouřlivou debatu, která se odehrála především mezi premiérem Borisem Johnsonem a opozičními zákonodárci.

"Atmosféra v Dolní komoře byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil," uvedl dnes Bercow v parlamentu. Atmosféru v sále označil za "jedovatou". "Chtěl bych proto jen kolegy poprosit, aby snížili úroveň hluku o pár decibelů a chovali se k sobě jako protivníci a nikoli jako nepřátelé," dodal.

Za svá útočná a pobuřující vyjádření, které přednesl v parlamentu, čelí premiér Boris Johnson obrovské vlně kritiky. Hněv zákonodárců vyvolala mimo jiné jeho slova na adresu labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání země v Evropské unii Jo Coxové, která byla zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU v roce 2016. Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je "dotáhnout brexit do konce".

Předseda vlády se opřel mimo jiné do labouristické poslankyně Pauly Sherriffové. "Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí," uvedla Sherriffová.

Ukázala na pamětní desku zavražděné Jo Coxové a řekla, že i mnoho z nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. "A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako 'zákon o kapitulaci', 'zrada', 'zrádce' a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a první příkladem by měl jít premiér," dodala Sherriffová. "Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl," reagoval na její slova předseda vlády.

Manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox uvedl, že ho šokovala vyhrocená vyjádření na obou stranách. Obě strany by si podle něj měly uvědomit, jaký dopad jejich slova mají. Tak velká polarizace společnosti je podle něj pro Británii nebezpečná. "Vytváří totiž atmosféru, ve které jsou násilí a útoky mnohem pravděpodobnější," řekl Brendan Cox televizi BBC.

Premiér Johnson předstoupil před poslance poté, co nejvyšší soud anuloval jako nezákonné rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů jednání jejich dolní komory britského parlamentu. Namísto omluvy či přiznání porážky před soudem naopak zaútočil na své odpůrce, že chtějí, pokud jde o brexit, zmařit vůli lidu. "Lidi, kteří nás sem poslali, nezradíme. Neuděláme to. Ale opozice to udělat chce," prohlásil britský premiér.

Ještě donedávna konzervativní, nyní nezávislý poslanec Nicholas Soames, který je vnukem premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla, byl "tónem debaty zděšen". Atmosféru v sále označil za nejhorší za 37 let, kdy je v parlamentu. "Abych řekl pravdu, cítím zoufalství," uvedl Soames. Už od mládí je prý přesvědčen, že "úkolem premiéra je se i za velmi náročných okolností snažit sjednotit zemi. A to, co včera předseda vlády dělal, bylo jen další rozdělování".

Už v září Johnson přišel o hlasovací většinu a dvakrát se neúspěšně pokusil Dolní sněmovnu rozpustit. Parlament zároveň prosadil zákon, který ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat s EU další odklad odchodu. Johnson ale již několik měsíců vyhlašuje, že Británie v aktuálním termínu brexitu, tedy 31. října, z unie vystoupí ať už s dohodou či bez ní.

Související

Big Ben a budova parlamentu.

Reforma britského parlamentu? Labouristé chtějí jednu komoru zrušit

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory britského parlamentu. Nahradila by ji menší, a tedy méně nákladná komora, která by důsledněji odrážela regionální rozložení země. Na dnešním setkání v Leedsu to oznámil předseda labouristů Keir Starmer, informovaly zahraniční tiskové agentury. Labouristé jsou 12 let v opozici, ale aktuálně mají v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí Konzervativní stranou.

Více souvisejících

Parlament Velké Británie John Bercow Velká Británie Jo Coxová Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy