Bercow donutil britské poslance k zajímavému kroku. O brexitu se bude hlasovat zítra

Britští poslanci budou v pátek, tedy v původním termínu odchodu své země z Evropské unie, znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s EU. Součástí vládního usnesení však nebude politická deklarace o vztazích obou stran po brexitu. Vláda se podle všeho k oddělení dvou částí brexitového balíčku uchýlila proto, aby hlasování nezablokoval šéf Dolní sněmovny John Bercow, který nechtěl umožnit opakované rozhodování o totožném návrhu.

Bercow v reakci na předložení nového vládního usnesení řekl, že jeho požadavek byl splněn. Hlasování by se tedy mělo uskutečnit v pátek v 15:30 SEČ. Britský parlament dostal od zbylých zemí EU na schválení brexitové dohody čas do konce tohoto týdne, pakliže má být brexit odložen do 22. května.

V opačném případě by se podle závěrů posledního unijního summitu musel Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším prodloužením dvouleté lhůty, s nímž by ale se pojila účast ve květnových volbách do Evropského parlamentu.

Britská vláda se domnívá, že pokud v pátek sněmovna vládní návrh schválí, odkladu brexitu do 22. května nic nebude bránit. Podle úřadu premiérky je postup z právního hlediska v pořádku, protože závěry unijního summitu v souvislosti s prodloužením vyjednávacího období zmiňují pouze dohodu o vystoupení.

Generální prokurátor Geoffrey Cox pak uvedl, že nový plán je "zcela v souladu se zákonem a zcela rozumný". Například reportér televize Sky News Lewis Goodall ale na twitteru upozornil na zjevný rozpor s britským zákonem z loňského roku o odchodu z EU. V něm je prý uvedeno, že dohoda o vystoupení a rámec budoucích vztahů musí být schváleny přijetím jediného usnesení. Podle moderátora televize ITV Roberta Pestona bude muset být zmíněný zákon upraven.

Novináři na twitteru naznačují, že pro Brusel by samostatné schválení rozvodové dohody nemělo představovat problém. "Nutnou podmínkou pro spořádaný odchod je pouze dohoda o vystoupení. Politickou deklaraci se hodí mít," citoval reportér webu BuzzFeed News Alberto Nardelli "vysoce postaveného unijního činitele".

Nehledě na právní otázky, oddělení dohody od deklarace o budoucím partnerství podle všeho mnoho nemění na tom, že plán premiérky Theresy Mayové zatím ve sněmovně nemá dostatečnou podporu. Ve středu sice po jejím slibu brzké rezignace naznačovala změnu postoje řada euroskeptiků v její Konzervativní straně, pro severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) je ale dokument stále nepřijatelný.

Opoziční labouristé pak avizovali, že pro podmínky brexitu dojednané vládou nezvednou ruku ani napotřetí. "Labouristická strana nepodpoří tento nejčerstvější zoufalý pokus premiérky. Rozdělení dohody o vystoupení a politické deklarace by nás odsoudilo k nejslepějšímu ze slepých brexitů," řekl dnes stínový ministr pro brexit Keir Starmer.

Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové si je tým premiérky Mayové vědom toho, že šance na úspěch nejsou velké. Chce ale prý vyzkoušet, zda si "brexitáři troufnou hlasovat proti brexitu v den, který měl být datem brexitu". "Čirá politika," komentoval vývoj moderátor ITV Peston. "Vláda si záměrně vybrala zítřek, tedy původní den brexitu, aby vyvinula tlak na zákonodárce," napsal.

Související

Více souvisejících

John Bercow Parlament Velké Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy