Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu Afriky

Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů nebo okolních zemí, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice (JAR) a dalších šesti afrických zemích. Obdobně podle médií zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie, Chorvatsko, Dánsko nebo Řecko.

Mnoho států v obavách z nové mutace koronaviru nejčastěji omezuje cestování ze zemí na jihu Afriky, vedle Jihoafrické republiky i z Botswany, Namibie, Lesotha, eSwatini, Mosambiku nebo Zimbabwe. Restrikce se ale v některých případech týkají i cest z Hongkongu, Izraele či Belgie.

Například nizozemský ministr zdravotnictví Hugo de Jonge uvedl, že zákaz se bude vztahovat na všechny země v jižní Africe. Cestující, kteří jsou teď na cestě, budou muset po příletu do Nizozemska do karantény. "Jde o preventivní opatření, které má zpomalit šíření nové varianty, jež může být nakažlivější," prohlásil.

Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza podepsal nařízení zakazující vstup na italské území lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice a dalších šesti afrických zemích kolem zasažené oblasti. "Naši vědci začali prověřovat novou variantu B.1.1.529, do té doby postupujeme s maximální opatrností," uvedl Speranza.

Francie s okamžitou platností zastavila lety ze sedmi zemí ležících na jihu afrického kontinentu. Opatření zatím platí pro následujících nejméně 48 hodin. "Lidi, kteří v posledních 14 dnech cestovali do jedné z těchto zemí, vyzýváme, aby se co nejdříve přihlásili úřadům a podstoupili PCR test," uvedl úřad premiéra Jeana Castexe.

Chorvatsko zpřísní pravidla pro cestující z několika zemí, řekl novinářům ministr vnitra Davor Božinović. "Zakážeme příjezdy z některých zemí nebo zavedeme 14denní karanténu s povinným testováním," dodal. Opatření se podle něj budou týkat cestujících z několika jihoafrických zemí a Hongkongu.

Řecko povolí vstup na své území cestujícím ze zemí na jihu afrického kontinentu pouze v případě cest z nezbytných důvodů. Lidé se také budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Další test je bude čekat po příjezdu do země, kde také budou muset do desetidenní karantény.

Do izolace budou muset rovněž cestovatelé v Norsku, kteří přijedou ze zemí na jihu Afriky, uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe. Dánsko podle agentury Reuters zakazuje všechny cesty na jih afrického kontinentu, které nejsou nezbytné.

Kypr zakázal příjezd z řady afrických států četně JAR - týká se lidí, kteří v těchto zemích pobývali v posledních 14 dnech. Netýká se Kypřanů ani například těch občanů EU, kteří se prokážou negativním PCR testem a znovu se otestují po příletu. Budou muset také na deset dní do karantény v hotelích, které jsou určeny k tomuto účelu.

Švýcarsko zpřísňuje pravidla pro cesty z jihoafrického regionu, Hongkongu, Izraele a Belgie. Země zároveň zakázala vstup na své území lidem cestujícím z těchto států, kteří nejsou občany Švýcarska, zemí schengenského prostoru nebo jeho rezidenty. Švýcarsko zároveň pozastavilo všechny přímé lety ze zemí na jihu Afriky.

Rusko od neděle omezí vstup cizincům, kteří žijí v Hongkongu a v některých zemích na jihu Afriky, anebo tam pobývali v posledních deseti dnech. Restrikce pro cestující z těchto zem zavádí i Guatemala. Saúdská Arábie oznámila, že pozastavuje lety do sedmi zemí na jihu Afriky. Maroko zakázalo vstup cestujícím, kteří do země přijíždějí ze sedmi zemí tohoto regionu. Podobně reagoval Bahrajn. Indické úřady podle BBC nařídily přísnější kontroly a testy pro cestující z JAR, Botswany a Hongkongu.

Británie zakázala lety z JAR a dalších zemí regionu už ve čtvrtek. Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie. Podobná opatření oznámil Singapur. Japonsko zpřísní hraniční kontroly cestujících z JAR a dalších pěti afrických zemí. Německo bude s účinností od soboty považovat JAR kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi, což znamená i zákaz letů. Od soboty se také omezí vstup do České republiky z osmi afrických zemí.

Země EU souhlasí se zastavením letů z jihu Afriky kvůli nové variantě koronaviru

Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe kvůli výskytu nové varianty koronaviru. Informovalo o tom slovinské předsednictví po jednání zdravotních expertů z členských zemí sedmadvacítky. Během dneška toto opatření navrhla Evropská komise. Verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty.

Výbor zdravotních expertů z unijních zemí "souhlasí, že je potřeba aktivovat nouzovou brzdu a zavést dočasné restrikce na všechny cesty do Evropské unie z jižní Afriky," uvedlo na twitteru slovinské předsednictví. Mluvčí Evropské komise Eric Mamer upřesnil, že zákaz se vztahuje na Botswanu, Svazijsko, Lesotho, Mosambik, Namibii, Jihoafrickou republiku a Zimbabwe.

Předsedkyně Evropské komise dříve během dneška řekla, že "veškeré lety z těchto zemí by měly být zrušeny do doby, než budeme mít jasno ohledně toho, jak závažné jsou mutace této varianty". Zdůraznila, že cestující, kteří se vrátí z dotyčné oblasti, musejí dodržovat přísná karanténní opatření.

Komise nemá pravomoc zákaz příjezdů členským státům nařídit, může jej však doporučit a dohlížet na jeho koordinaci. Konečné rozhodnutí je však na jednotlivých unijních zemích, z nichž se většina v dosavadních pandemických omezeních cest do EU s názorem komise shodovala.

Mluvčí komise Adalbert Jahnz dnes uvedl, že Evropská agentura pro bezpečnost v letectví (EASA) vydá doporučení pro evropská letiště a aerolinky, jak k nové situaci přistupovat.

EU se rozhodla jednat den poté, co na brífinku před novou variantou viru SARS-CoV-2 varovalo jihoafrické ministerstvo zdravotnictví. Tamní vědci uvedli, že u varianty B.1.1.529 detekovali "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být tedy výrazně nakažlivější. Zda je skutečně nebezpečnější než dosud známé varianty viru, ale zatím nelze s jistotou tvrdit, dnes by měla o věci jednat speciální pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jihoafričtí vědci evidují rychlé šíření nové formy viru v provincii Gauteng, která zahrnuje města Johannesburg a Pretoria. Kromě JAR byla detekována i v Botswaně a Hongkongu a v Izraeli. První výskyt této mutace v Evropě potvrdila Belgie.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 38 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy