Stávka strojvedoucích v Německu bude pokračovat, soud ji zastavit odmítl

Německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se nepodařilo soudně zastavit stávku strojvedoucích, po čtvrtečním nesouhlasném verdiktu pracovního soudu dnes soud vyšší instance odvolání dopravce zamítl. Stávka za vyšší mzdy tak bude pokračovat až do úterních 02:00, kdy plánuje odborový svaz strojvedoucích (GDL) protest ukončit.

Úspěch před soudem bude vzpruhou pro GDL, který se snaží dráhy přinutit ke zvýšení mezd a k vyplacení bonusu za práci v době pandemie. Šéf osobního oddělení DB Martin Seiler uvedl, že neúspěchu u soudu lituje a že se obává, že se vyjednávání o mzdách změní na diktát.

"V zájmu našich zákazníků jsme učinili vše, aby se GDL vzdal blokády jednání o mzdách," řekl v prohlášení Seiler. Dodal, že nijak nezpochybňuje právo na stávku. "Máme ale obavy, že toto kolo jednání o mzdách prokáže autonomii vyjednávání v Německu medvědí službu. Místo jednání se GDL pokouší úpravu mezd diktovat," uvedl.

Dráhy podnikly právní kroky proti GDL ve čtvrtek. Uvedly, že stávka je sice výsadním právem zaměstnanců, musí ale odpovídat zákonům, což tak podle dopravce u aktuálního protestu není. Šéf GDL Claus Weselsky takový názor odmítl a prohlásil, že cílem DB je odborovou organizaci zlikvidovat. Pracovní soud se ale postavil za odbory a odmítl stávku předběžným opatřením zastavit, odvolání se tak věnoval nadřazený soud. Ani ten ale DB nevyhověl.

Právní experti ještě před čtvrtečním verdiktem očekávali, že soud zřejmě stávku nezablokuje. Jako důvod uváděli ústavní právo na stávku a také volnou formulaci termínu "přiměřenosti situace", který v takovém případě stávku jako poslední prostředek sporu umožňuje.

Mluvčí státem vlastněného dopravce Achim Stauss ráno řekl, že ať už odvolání dopadne jakkoli, považují DB svůj postup za nezbytný, neboť ho činí v zájmu zákazníků.

Železniční společnost oznámila, že se jí dnes podařilo posílit spoje mimořádného jízdního řádu a že díky tomu na dálkových spojích nejezdí přislíbených 25, ale 30 procent vlaků. V regionální dopravě se daří vypravovat asi 40 procent vlaků. Situace se ale v regionech výrazně liší.

"Těžiště stávky je jako u minulých protestů ve východních spolkových zemích a několika metropolitních regionech. Zde může docházet k výraznějším omezením," uvádí DB. Důvodem jsou smlouvy části strojvedoucích na západě země, které stávkování zapovídají.

Kvůli stávce nejezdí ani přímé vlaky mezi Berlínem a Prahou, na trati do České republiky vlaky začínají a končí v Drážďanech.

Svaz GDL chce stávkami dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15.300 Kč) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. DB dosud nabízely vyšší mzdy o 1,5 procenta od ledna 2022 a o 1,7 procenta od března 2023, argumentovaly přitom hospodářskými dopady pandemie covidu-19. Nově ale DB souhlasí s příspěvkem až 600 eur a také s kratší platností budoucí kolektivní smlouvy o mzdách - ta by měla činit 36 měsíců. GDL ale chtějí ještě kratší lhůtu, a to 29 měsíců.

Související

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy Deutsche Bahn.

Do rekordní stávky německých drah vstoupili i strojvůdci osobních vlaků

Berlín - V Německu dnes začala stávka strojvůdců nákladních vlaků, k nimž se v noci připojí i jejich kolegové v osobní dopravě. Protestní akce má trvat do nedělních 9:00 SELČ a být tak nejdelší stávkou v dějinách Deutsche Bahn (DB). Provoz na trati mezi Prahou a Berlínem bude zajištěn pouze do Drážďan.
Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy Deutsche Bahn.

Němečtí strojvůdci vyhlásili další stávku

Berlín - Němečtí strojvůdci svolali kvůli sporu s vedením železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) další stávku. Odborový svaz strojvůdců (GDL) dnes večer oznámil, že v nákladní dopravě se vlaky zastaví v pondělí v 15:00 SELČ, v osobní v úterý v 02:00 SELČ. Protestní akce potrvá do nedělních 09:00 SELČ. Vedení DB se zatím k vyhlášení stávky nevyjádřilo, není ani jasné, zda protest postihne spojení s Českem.

Více souvisejících

DB (Deutsche Bahn) Německo soudy Vlaky

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 28 minutami

před 41 minutami

před 48 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy