Studenti i zaměstnanci musí v Řecku prokazovat bezinfekčnost, testy zdarma nemají

Zaměstnanci a žáci starší 12 let musí ode dneška v Řecku prokázat svou bezinfekčnosti při vstupu na pracoviště či do školy. Mohou tak učinit předložením potvrzení o dokončeném očkování proti covidu-19 nebo nedávném prodělání nemoci či předložením negativního výsledku testu, který je ale v této středomořské zemi zpoplatněný, uvádí agentura AFP. Řecká vláda tím chce zrychlit tempo očkování obyvatelstva.

Řečtí zaměstnanci, kteří nebyli naočkováni a neprodělali nemoc v uplynulých měsících, se tak musí jednou týdně nechat otestovat na své náklady. Lidé pracující v některých odvětvích, například v pohostinství, školství či cestovním ruchu, se musí nechat otestovat dvakrát týdně. Úřady stanovily maximální cenu antigenního testu na deset eur (zhruba 250 korun) a PCR testu na 60 eur (zhruba 1500 korun).

Nenaočkovaní žáci ve věku nad 12 let se mohou testovat za pomocí sad, které dostanou zdarma od vlády. V Řecku dnes otevírají školy a ministerstvo školství uvedlo, že distanční výuka a plošná karanténa budou zavedeny jen na školách či ve třídách, kde se nákaza prokáže u alespoň poloviny žáků.

Řecko ode dneška zpřísnilo také některé další pandemická opatření. Pro vstup do vnitřních prostorů restaurací a kaváren už nebude stačit negativní test, ale bude nutné ukázat certifikát o dokončeném očkování či nedávném prodělání nemoci. Svou bezinfekčnost musí prokázat i cestující ve vlacích, letadlech, trajektech či dálkových autobusech, uvedl deník Kathimerini.

Řecko zaznamenalo v letních měsících výrazný růst počtu nakažených, podle vlády ale šíření nákazy v poslední době zpomaluje. V polovině srpna v zemi přibývalo přes 3000 případů nákazy denně, za poslední týden to je zhruba 2000 případů denně.

Novými opatřeními chce řecká vláda zrychlit tempo očkování. Za poslední měsíc v Řecku, kde žije zhruba 11 milionů lidí, přibylo zhruba 400.000 osob s dokončeným očkováním proti covidu-19 a proočkovanost obyvatelstva se tak zvýšila na 54,5 procenta. To je podobný údaj jako v České republice.

Související

Více souvisejících

Řecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy