Švédsko nehodlá sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech s Ruskem

Švédsko nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2 s ruskými úřady ani s firmou Gazprom. Podle agentury AP to ve svém pondělním projevu prohlásila švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle ní je vyšetřování tajné.

Švédská tajná policie minulý týden uvedla, že vyšetřování posílilo podezření ze sabotáže. "Plynovody Nord Stream 1 a 2 ve švédské ekonomické zóně poškodily exploze," napsala tajná policie Švédska v prohlášení. Na místě zabavila materiál, který nyní analyzuje.

Ruský premiér Michail Mišustin minulý týden poslal švédské vládě dopis, v němž požadoval, aby se do vyšetřování mohly zapojit i ruské úřady a Gazprom. To Stockholm odmítl.

V pondělí předsedkyně švédské vlády uvedla, že Švédsko nebude s Moskvou sdílet ani výsledky svého vyšetřování. "Ve Švédsku jsou předběžná vyšetřování tajná a to platí samozřejmě i v tomto případě," řekla Anderssonová novinářům.

Švédská premiérka nicméně uvedla, že Švédsko nemůže zabránit ruským plavidlům, aby místo výbuchů navštívily. Po skončení švédského vyšetřování na místě byla oblast opět otevřena.

Ve své výlučné ekonomické zóně je pobřežní stát povinen povolit jiným účastníkům svobodnou plavbu a přelety letadel, kladení podmořských kabelů a potrubí do schválených tras a umožňovat práce kolem nich. "Odstranili jsme zábrany, takže je nyní možné, aby se v oblasti zdržovaly i jiné lodě. Taková jsou pravidla," řekla Anderssonová.

Švédské, dánské úřady vyšetřují čtyři zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.

Evropské státy již dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody přepravující plyn z Ruska do Evropy byly poškozeny záměrně. Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.

Kreml zase označil za "absurdní" obvinění Ukrajiny, že Moskva ničí svou infrastrukturu, aby prohloubila energetickou krizi v Evropě a vyvolala na Západě před zimou paniku.

Související

Více souvisejících

Nord Stream Švédsko Magdalena Anderssonová

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 15 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Starosta a exposlanec Jan Birke zažívá rodinnou tragédii. Zemřela mu nejmladší dcera

Starosta Náchoda a někdejší poslanec za ČSSD Jan Birke prožívá těžké životní chvíle. Na Facebooku oznámil, že po návratu z dovolené zemřela jeho mladší dcera Natálie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy