Jako virtuální pocta obětem nacismu a varování před opětovným vzestupem pravicového radikalismu vyzněla dnešní vzpomínková akce k 75. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald. Ta se ale kvůli nebezpečí šíření nákazy koronaviru mohla odehrát jen na internetu, upozornila agentura AFP.
Památník koncentračního tábora na trojjazyčné internetové stránce zveřejnil "durynskou deklaraci", která ve formě petice vyzývá k obraně demokracie a lidských práv, ohrožených "vzestupem pravicového radikalismu a autoritářství, logiky národní nadřazenosti, nacionalismu a oslabováním evropské jednoty". Buchenwald se nachází v německé spolkové zemi Durynsku.
"Rasismus a antisemitismus se šíří otevřeně a vedou k násilí i v Německu, což před několika lety by bylo nemyslitelné. Ničivé jedy minulosti jsou opět vítány jako všelék," varovalo prohlášení.
Na webu si lze tak přečíst slova přeživších. "Ne každý může být hrdina, politik, filozof, altruista. Každý však může respektovat důstojnost ostatních jedinců i podat pomocnou ruku někomu v nouzi," napsal Jack Unikoski (93), někdejší polský vězeň, žijící nyní v Austrálii.
"Buďte laskaví a tolerantní vůči druhým. Skupinová nenávist se může rychle přenést i na další. Zažili jsme drsnou lekci, že se to může stát i tobě," uvedla Chava Ginsburgová, devadesátiletá Maďarka, která přežila Osvětim, Bergen-Belsen a ženský tábor Markkleeberg u Buchenwaldu.
V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením v dubnu 1945 americkou armádou zahynulo asi 56.000 lidí. Dalších více než 20.000 přišlo o život v pobočném táboru, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka, Arnošta Lustiga.
V příštích dnech mají následovat podobné virtuální oslavy osvobození táborů Ravensbrück, Sachsenhausen nebo Bergen-Belsen, poznamenala AFP.
"Dobro, které lze najít u každého zla, spočívá v tom, že lidé znovu objevují sami sebe. Můžeme znovu udělat něco pro sebe, navzájem si pomáhat, společně se bavit," uvedla čtyřiadevadesátiletá maďarská filozofka, židovka a komunistka Eva Fahidiová-Pusztaiová. "Je mnohem snadnější překonávat krize vesele a v dobré náladě. Můžete mi věřit, mám v tomto směru spoustu zkušeností," dodala vězeňkyně Osvětimi a Buchenwaldu.
Německo zažilo v poslední době tři útoky pravicových extrémistů, které otřásly celou zemí: v únoru v centru Hanau atentátník postřílel devět lidí. Loni na podzim si dva mrtvé vyžádal pokus o útok na synagogu v Halle a v červnu byl zavražděn přednosta okresního úřadu v Kasselu, který se zasazoval za práva migrantů. Německá zpravodajská služba varuje, že krajně pravicový terorismus a pravicový extremismus "představují v současnosti hlavní nebezpečí pro demokracii".
Související
V Buchenwaldu uctí oběti holokaustu. Politici AfD nejsou vítání, vzkázal památník
Jak esesáci řádili v Buchenwaldu? Vězenkyně prostituovaly pod hrozbou smrti
koncentrační tábor Buchenwald , Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
před 2 hodinami
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
před 3 hodinami
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
před 4 hodinami
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 4 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 5 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 6 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 6 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 7 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 8 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 8 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 9 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 10 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 11 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 12 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 12 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 13 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 14 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 15 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 16 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě