Teď by se Češi měli inspirovat Švédskem. Chystá se plošné očkování, většina lidí vakcínu vítá

Švédsko v otázce koronaviru často dominuje českým diskuzím. Lidé se na něj odkazují jako na zemi, která údajně nezavedla pravidla a opatření, ale pouze doporučení při ochraně před covidem-19. Ačkoliv to není zcela pravdivé tvrzení, nyní by si Češi ze Švédska mohli vzít inspiraci. Zatímco u nás dvě třetiny lidí vakcínu proti koronaviru odmítají, stejný počet lidí ji v severské zemi vítá.

Zatímco z nedávných průzkumů vyplynulo, že dvě třetiny Čechů se z různých důvodů včetně podlehnutí dezinformacím do vakcíny proti covidu-19 neženou, u Švédů je situace opačná.

Většina lidí tam vakcínu vyhlíží a jak vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, pouze 13 procent respondentů ji striktně odmítlo. Dalších 20 o tom není přesvědčeno, ale zatím se přiklání spíše k odmítnutí.

Nejvíce lidí se obává možných vedlejších účinků, ačkoliv taková vakcína by v případě těch závažných účinků v rámci Evropské unie nikdy nebyla přijata a použita k plošné vakcinaci.

Vakcíny proto musí projít přísnými testy, a britsko-švédská firma AstraZeneca svou vakcínu proti covidu-19 už testuje ve třetí fázi na více než 50 tisíci lidech z různých zemí světa. Od prosince či ledna by pak měly být podle CBS k dispozici první dávky.

Ve Švédsku nyní probíhá boj o to, kdo by měl vakcínu dostat. Země chce a podle tamních médií možná bude moci začít očkovat už v prosinci, vakcín ale nebude dostatek. Část politiků a expertů se proto hlásí k názoru, že děti vakcínu v zásadě nepotřebují, a přednost by měli dostat senioři, ohrožené skupiny lidí, zdravotníci a pracovníci ve službách.

Podobný plán průběhu očkování vypracovává také Česko, ačkoliv zdejší postoj veřejnosti je značně odmítavější, navzdory tomu, že k tomu není důvod. První dvě testovací fáze vakcíny dopadly úspěšně a prokazuje se, že je bezpečná.

Vyvolala také silnou imunitní odpověď, což svědčí o její funkčnosti. Vakcína se bude skládat ze dvou dávek, které pacienti dostanou v průběhu čtyř týdnů.

Související

Více souvisejících

očkování Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy