Umělé oplodnění pro lesby? Senát podpořil Macronovu bioetickou reformu

Francouzský Senát podpořil návrh zákona, který by umožnil svobodným ženám a lesbickým párům podstoupit umělé oplodnění. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž by šlo o první velkou sociální reformu ve funkčním období prezidenta Emmanuela Macrona.

V horní komoře francouzského parlamentu, kde mají pravicoví republikáni převahu nad Macronovými centristy, podpořilo návrh zákona 160 zákonodárců, zatímco 116 jich bylo proti. Zároveň však senátoři neschválili článek, který by umožnil, aby bylo umělé oplodnění hrazeno ze systému sociálního zabezpečení.

Zákon je součástí širšího balíčku bioetických reforem, které byly loni podzim v prvním čtení schváleny v dolní komoře parlamentu, kde naopak má Macronova strana většinu.

Francie má ze západoevropských států jedny z nejtvrdších zákonů o asistované reprodukci. Podle existujícího zákona na ni mají nárok jen heterosexuální páry, a to v případě neplodnosti či rizika přenosu onemocnění na dítě či rodiče. Novela by tak mohla stávající zákon uvolnit, což Macron slíbil v rámci své předvolební kampaně, napsal Reuters.

Související

Narozená miminka

Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky kliniky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.
Francie

Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je vytáčejí

Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům uzavírání sňatků a adopce děti. Jednalo se o jedny z největších demonstrací v moderní francouzské historii. Navzdory tomu všemu se požadavkům LGBT lobbistů ustoupilo. Nyní své požadavky stupňují a lidem dochází trpělivost. Informoval o tom deník Thelocal.fr.

Více souvisejících

umělé oplodnění Lesby Francie Emmanuel Macron Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy