Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky kliniky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

Loni jich podle odhadu ředitelky klinicky Iscare Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

"Jednoznačně došlo k nárůstu z důvodů velmi spolehlivé techniky mražení a rozmražení embryí, a tím i vysoké úspěšnosti následného kryoembryotransferu," uvedl Štěpán Machač, předseda výboru sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Pokud při léčbě vznikne více než jedno kvalitní embryo, rozhodne se pro zmrazení podle něj naprostá většina párů.

Podle Machače si embrya nechává zamrazit 99 procent párů postupujících léčbu neplodnosti.

Při léčbě neplodnosti mimotělním oplozením lékaři vytvoří několik embryí, z nichž obvykle jedno se ve věku pěti dní přenáší do dělohy. "Je to záloha do budoucna, kdyby to první nevyšlo. Nebo kdyby to první vyšlo a za pár let chtěli sourozence," popsal vědecký sekretář sekce odborné společnosti a vedoucí lékař kliniky Reprofit Pavel Otevřel. Průměrně je podle něj zamrazené embryo využito za 1,5 roku.

"Doba použitelnosti kryokonzervovaného embrya je velmi dlouhá. Některé embryo čeká na své rozmrazení jeden měsíc, jiné řadu let. Často se stává, že mají partneři z jednoho cyklu umělého oplození postupně dvě i tři děti v rozmezí několika roků," doplnila Veselá.

Důvodem zmražení všech embryí může být také například genetické testování, které trvá několik týdnů. Všechna se mrazí také u žen, které mají nadměrnou reakci na hormonální stimulaci vaječníku. "Pokud bychom totiž takovéto pacientce rovnou zavedli čerstvé embryo a ona otěhotněla, mohlo by dojít ke zhoršení stavu," vysvětlil Lacheta.

Z těchto důvodů je podle Lachety zmražení embryí častější než dříve, ke genetickému testování embryí se přistupuje i kvůli vyššímu věku žen. "Ukazuje se totiž, že úspěšnost transferu rozmrazeného embrya je srovnatelná s úspěšností embrya čerstvého. Některé studie dokonce naznačují vyšší úspěšnost," dodal.

V ČR je podle odborníků složité zmrazené embryo darovat. Pár, z jehož pohlavních buněk embryo vzniklo, totiž často nesplňuje podmínky pro darování spermatu nebo vajíček. Ročně jsou podle údajů ÚZIS takových případů stovky. Embrya se tak podle Otevřela většinou zlikvidují tím, že se rozmrazí v pokojové teplotě, což nepřežijí, nebo anonymizované darují na výzkum.

Zmrazení embryí zdravotní pojišťovny nehradí. Cena se liší podle reprodukční kliniky, většinou jde o 6000 až 10.000 korun jednorázově a dalších 1000 až 2000 korun za každý rok úschovy. Desítky žen ročně si nechávají zmrazit také vajíčka pro budoucí použití. "Vajíčka pětadvacetileté ženy mají velmi dobrý potenciál a šanci, že z nich bude dítě. O deset let později už je šance výrazně nižší, takže by se vyplatilo vajíčka si nechat zamrazit, ideálně do 32 let věku, pak začne prudké zhoršování jejich kvality," uvedl Otevřel.

U kvality spermií podle něj věk takovou roli nehraje, takže muži mrazení příliš nepoužívají. Podle Lachety je důvodem ke zmrazení také například onkologická léčba, která může funkci pohlavních orgánů negativně ovlivnit.

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

děti umělé oplodnění

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy