Uprchlíci vyráží na člunech z Belgie, guvernér je chce zachraňovat pomocí dronů

Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl místní samosprávu povolat na pomoc techniku. Guvernér provincie Západní Flandry ve středu oznámil, že chce monitorovat pobřeží pomocí malých bezpilotních letounů. Vyzval k pomoci belgickou vládu, která má zajistit nejen peníze, ale také sladit nasazení dronů se zákony.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Guvernér reagoval na středeční ztroskotání člunu se 14 běženci z Afghánistánu a Íránu, které se podařilo záchranářům dostat na břeh u městečka De Panne poblíž Dunkerku. Z belgického pobřeží míří podle něj k Británii stále více člunů od chvíle, co Francie loni nasadila vojenské hlídky na pobřeží.

"Problém se přesouvá ze severní Francie k nám. Musíme tomu zabránit," řekl médiím guvernér Carl Decaluwé. Cesta z Belgie je podle něho pro migranty nebezpečnější, neboť vzdálenost k jihoanglickým břehům je větší než od francouzského pobřeží.

Drony by měly monitorovat vzdušný prostor u pobřeží a policie by díky nim mohla mít včasné informace o rizikových plavidlech. "Nemůžete mít na každých deseti metrech policistu, aby na všechno dohlížel," prohlásil křesťanskodemokratický politik.

Připustil nicméně, že půjde o nákladné opatření, na které by region potřeboval peníze od belgické vlády. Podle některých médií bude opatření velmi složité zavést, neboť jej bude nutné sladit s pravidly na ochranu soukromí omezujícími provoz dronů. Navíc bude nutný i souhlas Francie, protože letouny by podle Decaluwéa měly dohlížet i na oblast přímo na hranici.

Podle stanice RTBF francouzské úřady loni registrovaly více než 170 plavidel, na nichž se pokoušelo do Británie dostat téměř 2000 lidí. V Belgii byl tento počet zatím řádově nižší, podle místních úřadů však stoupá.

Belgická vláda zatím výzvu guvernéra nekomentovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 08:00 Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy