Uprchlíci vyráží na člunech z Belgie, guvernér je chce zachraňovat pomocí dronů

Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl místní samosprávu povolat na pomoc techniku. Guvernér provincie Západní Flandry ve středu oznámil, že chce monitorovat pobřeží pomocí malých bezpilotních letounů. Vyzval k pomoci belgickou vládu, která má zajistit nejen peníze, ale také sladit nasazení dronů se zákony.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Guvernér reagoval na středeční ztroskotání člunu se 14 běženci z Afghánistánu a Íránu, které se podařilo záchranářům dostat na břeh u městečka De Panne poblíž Dunkerku. Z belgického pobřeží míří podle něj k Británii stále více člunů od chvíle, co Francie loni nasadila vojenské hlídky na pobřeží.

"Problém se přesouvá ze severní Francie k nám. Musíme tomu zabránit," řekl médiím guvernér Carl Decaluwé. Cesta z Belgie je podle něho pro migranty nebezpečnější, neboť vzdálenost k jihoanglickým břehům je větší než od francouzského pobřeží.

Drony by měly monitorovat vzdušný prostor u pobřeží a policie by díky nim mohla mít včasné informace o rizikových plavidlech. "Nemůžete mít na každých deseti metrech policistu, aby na všechno dohlížel," prohlásil křesťanskodemokratický politik.

Připustil nicméně, že půjde o nákladné opatření, na které by region potřeboval peníze od belgické vlády. Podle některých médií bude opatření velmi složité zavést, neboť jej bude nutné sladit s pravidly na ochranu soukromí omezujícími provoz dronů. Navíc bude nutný i souhlas Francie, protože letouny by podle Decaluwéa měly dohlížet i na oblast přímo na hranici.

Podle stanice RTBF francouzské úřady loni registrovaly více než 170 plavidel, na nichž se pokoušelo do Británie dostat téměř 2000 lidí. V Belgii byl tento počet zatím řádově nižší, podle místních úřadů však stoupá.

Belgická vláda zatím výzvu guvernéra nekomentovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama