USA a EU se musí spojit proti agresivní Číně, zní z Washingtonu

NÁZOR - Evropská unie uzavřela rok 2020 sázkou na "oportunistickou notu" ve svých vztazích s Čínou, tvrdí editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v té souvislosti nabádá nastupujícího prezidenta Spojených států Joe Bidena, aby urychleně obnovil společnou frontu Brusel-Washington.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Fíkový list

Brusel přistoupil na novou ekonomickou dohodu s Pekingem, která otevírá cestu pro větší čínské investice do firem sídlících v EU, nastiňuje renomovaný deník. Kritizuje, že se tak stalo navzdory zásahu režimu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti disidentům v Hongkongu a nuceným pracím, kterým je vystavováno obyvatelstvo většinově muslimské čínské provincie Sin-ťiang.

Přínos v podobě lepších podmínek pro německé automobilky operující v Číně vedl především německou kancléřku Angelu Merkelovou k prosazování této dohody, tvrdí americký deník. Formulaci dokumentu, že Čína bude "nadále a vytrvale" usilovat o ratifikaci mezinárodní úmluvy o nucené a povinné práci, označuje za pouhý "fíkový list", který EU na Pekingu vymohla.    

"Nová evropsko-čínská dohoda, kterou musí teprve ratifikovat Evropský parlament, je pro Čínu skvělým diplomatickým kouskem," pokračuje washingtonský server. Považuje ji za náznak toho, že agresivní přístup "Amerika především" dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa možná napáchal trvalé škody v transatlantických vztazích.

Trump si nejprve znepřátelil tradiční americké spojence v Evropě, když je obviňoval, že se Spojenými státy v obchodování "zacházejí velmi špatně", dokonce "hůř než Čína", připomíná editorial. Dodává, že šéf Bílého domu následně počátkem roku 2020 snížil cla na čínské zboží výměnou za "první fázi" dohody o přístupu amerických exportérů na čínský trh, čímž dal Evropě důvod a pobídku ke stejnému kroku.  

Trhlinu lze zacelit

Brusel zřejmě dospěl k závěru, že se musí pojistit proti možnosti, že alespoň část změn, které Trump uskutečnil, se po nástupu nového amerického prezidenta do úřadu ukáže jako trvalá, soudí vlivný server. Považuje to za možnou interpretaci skutečnosti, že EU spěchala s uzavřením dohody s Čínou navzdory tomu, že Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan veřejně pozval 21. prosince "evropské partnery" ke konzultacím "společných obav" z čínských obchodních praktik.  

"Žádná západní demokracie nemá čisté ruce, pokud jde o ekonomické vztahy s Čínou; všechny sledují vlastní zájmy na úkor alespoň některých proklamovaných principů," kritizuje prestižní deník. Připomíná, že právě Spojené státy před dvěma desetiletími prosazovaly přijetí Číny do Světové obchodní organizace, a to na základě z dnešního pohledu zjevně naivního tvrzení, že krok povzbudí čínské komunistické vládce postupovat doma i na mezinárodní scéně více v souladu se zákony.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

S ohledem na ohromnou velikost čínské ekonomiky nejspíš neexistuje praktická alternativa k obchodování s Čínou na nějaké úrovni, připouští Washington Post. Zdůrazňuje, že Západ by měl ale více kontrolovat podmínky, za kterých s Pekingem jedná, především za situace, kdy je zřejmé, že Si Ťin-pching neplánuje žádnou zásadní změnu přístupu k lidským právům, čínským merkantilistickým obchodním praktikám nebo agresivní vojenské pozice vůči Tchaj-wanu.

Spojené státy a další demokracie uspějí jen tehdy, budou-li jednat jednotně, deklaruje americký server. Biden podle něj rozumně navrhuje přesně tento postup a hodlá začít obnovou americko-evropských vztahů. Naléhavost naplnění tohoto slibu podle vlivného deníku demonstrovala právě evropsko-čínská dohoda.

"Trumpova politika Peking povzbudila a umožnila mu štvát spojence proti sobě, ale Biden má stále šanci tuto trhlinu zacelit," uzavírá Washington Post.  

Témata: Čína | EU | USA | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci vyzvali EK, aby zveřejnila smlouvy s výrobci vakcín

19.01.2021 12:25 Evropská komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín a snažit se předejít hrozícím prodlevám v…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 12:04 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německá policie provedla velkou razii proti převaděčům

19.01.2021 11:08 Na 400 policistů ve čtyřech německých spolkových zemích dnes provedlo razie proti mezinárodní…

Merkelová má jednat se spolkovými zeměmi o delší karanténě, trvala by do…

19.01.2021 10:17 Aktualizováno Německá kancléřka chce kvůli koronaviru prodloužit karanténu v Německu přinejmenším do 15. února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama