V Evropě přibylo nenávistných projevů vůči LGBT komunitě

Mezi evropskými politiky loni přibylo homofobních a nenávistných projevů vůči LGBT komunitě, konstatovala dnes organizace ILGA-Europe ve své zprávě zaměřené na práva leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Evropě a střední Asii. Organizace zmiňuje rovněž Česko, které podle ní patří mezi země, kde rostl a šířil se trend v podobě politiků verbálně útočících na sexuální menšiny.

Pandemie covidu-19 těžce dopadla na LGBT komunitu, během karanténních opatření uvěznila mladé lidi doma s homofobními rodinami, někteří politici se verbálními útoky na sexuální menšiny snaží odpoutat pozornost od ekonomických problémů, podotkla nadace Thomson Reuters Foundation.

"LGBT komunity patří mezi skupiny, které se stávají obětními beránky," uvedla ředitelka ILGA-Europe Evelyne Paradisová. "Přibývá nenávistných projevů konkrétně mířících na trans lidi, je to z regionu hlášeno čím dál více. Máme vážné obavy, že se to ještě zhorší," dodala Paradisová.

Organizace vyjádřila obavy ze situace v Polsku, kde politici vládnoucí národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) kritizovali během předvolební kampaně "LGBT ideologii". A zmiňuje i vývoj v Maďarsku, kde zákon od loňska zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. V dalších zemích Evropské unie jako je Bulharsko nebo Rumunsko by se situace mohla podle Paradisové zhoršit.

Organizace ve své zprávě přibližuje situaci v 54 zemích Evropy a střední Asie a dochází mimo jiné k závěru, že na lidi hlásící se k sexuálním menšinám loni slovně útočili politici v 17 zemích.

Organizace v tomto směru zmiňuje rovněž Česko. "Trend v podobě politiků verbálně útočících na LGBT lidi značně vzrostl a šířil se v zemích jako jsou Albánie, Ázerbájdžán, Bosna, Bulharsko, Česko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Moldavsko, Severní Makedonie, Polsko, Rusko, Slovensko a Turecko," vyjmenovává ILGA-Europe.

Na stránkách zprávy věnovaných Česku organizace píše, že zaujaté projevy vůči LGBT komunitě "byly i nadále vážným problémem" a dopouštěli se jich politici, náboženští vůdci, aktivisté brojící proti sexuálním menšinám i média. Coby konkrétní případy v Česku zmiňuje například politické hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra nebo stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Trikolóra vedla kampaň do říjnových místních voleb se slogany zaměřenými proti LGBT jako je například "Tradiční rodina je základ kraje", píší autoři zprávy. V případě SPD připomíná její prohlášení k festivalu Prague Pride, ve kterém odmítla "propagaci genderové ideologie homosexualismu" a fakt, že festival finančně podpořilo město Praha. "Zatímco někteří náboženští vůdci přivítali komentáře papeže Františka ohledně civilních svazků lidí stejného pohlaví, pražský arcibiskup Dominik Duka je nazval pokusem destabilizovat katolickou veřejnost," píše se dále ve zprávě, podle níž Česko rovněž patří mezi země, kde přibylo i nenávistných projevů na sociálních sítích.

Související

Ilustrační fotografie.

Česko nepokročilo v integraci Romů ve školách, nechrání dost ani LGBT+

Česká republika nerealizovala doporučení Evropské komise proti rasismu a netoleranci (ECRI) z roku 2020, která ji vyzývala, aby vymýtila segregaci romských dětí ve školách. ECRI, která je orgánem pro sledování lidských práv Rady Evropy, to uvedla v dnes zveřejněné hodnotící zprávě. ECRI v roce 2020 rovněž České republice doporučila, aby vytvořila národní strategii s cílem vypořádat se s nesnášenlivostí vůči lidem z komunity LGBT+ a jejich diskriminací. To Česko podle ECRI provedlo jen částečně. 
Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

Více souvisejících

LGBT+ Gayové Lesby

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 27 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Státy Evropské unie se po mnoha letech dohodly na migrační reformě

Po mnoha letech neúspěšných snah se dnes státy Evropské unie konečně dohodly na migrační reformě, která zahrnuje povinnou solidaritu se zeměmi, které jsou přetíženy žadateli o azyl, stejně jako urychlené vyřizování neúspěšných žádostí. Na twitteru to uvedlo švédské předsednictvo Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy