V Evropě s covidem-19 už zemřelo přes 300.000 lidí

Počet lidí nakažených koronavirem, kteří zemřeli, překročil v Evropě hranici 300.000. Vyplývá to z dnes večer zveřejněných propočtů agentury Reuters. V Evropě žije jen deset procent světové populace, ale počet zemřelých na tomto kontinentu představuje čtvrtinu z 1,2 milionu případů úmrtí pacientů s koronavirem na celém světě.

Evropským zemím se letos na jaře díky přísným opatřením podařilo dostat pandemii pod kontrolu, nicméně od konce léta nových případů nákazy znovu rychle přibývá. Nemocnice na kontinentu, které jsou v porovnání se zdravotnickými zařízeními jinde ve světě dobře vybavené, jsou pod enormním tlakem kvůli přílivu pacientů ve vážném stavu. Vlády proto opět zavedly restriktivní opatření s cílem omezit kontakty mezi lidmi a zastavit šíření infekce.

Nejvíce mrtvých s koronavirem připadá v celkových číslech na Británii, Itálii, Francii, Španělsko a Rusko.

Podle statistik Reuters se v Evropě od začátku nynější pandemie covidu-19 nakazilo asi 12,8 milionu lidí, 300.114 z nich zemřelo. V uplynulém týdnu přibývalo na kontinentu okolo 280.000 případů denně, což bylo o deset procent více než v týdnu předminulém.

Evropa, kterou kvůli pandemii a opatřením omezujícím životy obyvatel i ekonomiku čekají těžké týdny a měsíce, vkládá nyní naděje do vakcíny od firem BioNTech a Pfizer. Evropská unie si jí ve středu má smluvně zajistit 200 milionů dávek s možností rozšíření o dalších 100 milionů.

Česko doposud eviduje 425.845 případů nákazy, celkem zemřelo 5263 lidí s koronavirem. Zatímco během jarní vlny ČR patřila k evropským "premiantům" a pandemii rychle dostala pod kontrolu, při nynější podzimní vlně patří k zemím s relativně nejvyššími počty nově nakažených nejen na kontinentu. V denním počtu mrtvých padl rekord 3. listopadu, kdy jich bylo 239. Dnes přibylo do českých statistik 189 úmrtí s koronavirem.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

Zdroj: David Holub

Další zprávy