V Německu přibylo za den 2500 nakažených, Berlín chce prodloužit opatření proti covid-19

Nakažených koronavirem v Německu za den přibylo 2486, poprvé od soboty je to větší denní nárůst než předchozí den. Úmrtí za čtyřiadvacet hodin podle dnešních ranních údajů přibylo 285, což je rovněž více, než bylo oznámeno v úterý.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

V pondělí bylo v Německu ohlášeno 2082 nových případů nákazy koronavirem a 170 nových úmrtí lidí s nemocí covid-19. Údaje z posledních dnů ale mohly být ovlivněny velikonočními svátky.

Celkem k dnešnímu dni registrují německé úřady podle RKI 127.584 osob infikovaných koronavirem, z toho 3254 lidí zemřelo.

Berlín chce podle německých médií prodloužit platnost většiny opatření přijatých v boji proti koronaviru do 3. května. Počítá také s delšími hraničními kontrolami. Jednou z mála úlev má být podle listu Süddeutsche Zeitung otevření některých obchodů od 20. dubna. Kancléřka Angela Merkelová bude o návrzích odpoledne jednat s ministerskými předsedy spolkových zemí. V řadě z nich přitom sílí tlak na uvolnění alespoň části omezení, která zatím platí do 19. dubna.

O návrhu, který počítá s dalším dvoutýdenním prodloužením protikoronavirových opatření, dnes informoval server deníku Bild. Web Süddeutsche Zeitung pak upřesnil, že jednou z mála výjimek má být otevření obchodů s plochou do 400 metrů čtverečních. Budou ale platit omezení týkající se počtu lidí, kteří mohou v obchodě být najednou. Dbát se bude také na dodržování hygienických pravidel.

Větší obchody - s maximální plochou 2500 metrů čtverečních - se podle plánů berlínské vlády mají otevřít od 4. května, stejně jako kadeřnictví. Od tohoto data by se podle agentury DPA mohli také postupně začít vracet žáci do škol. Se znovuotevřením restaurací se zatím nepočítá.

O návrhu, který může ještě doznat značných změn, bude Merkelová od 14:00 diskutovat s představiteli 16 spolkových zemí, jejichž názory na další postup jsou značně odlišné. Například bavorský šéf vlády Markus Söder je spíše pro pomalejší postup, zejména pokud jde o otevírání škol. Naopak ministryně školství v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku Yvonne Gebauerová by ráda školy otevřela už po skončení velikonočních prázdnin 19. dubna. Merkelová je pro to, aby se postupovalo jednotně.

Šéfka německé vlády ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu, o možném uvolnění opatření ale vždy mluvila velmi zdrženlivě. K přesnému termínu se dosud odmítala vyjádřit.

V celém Německu jsou kvůli nákaze zavřené všechny školy a školky, restaurace, kulturní a sportovní zařízení i velká většina obchodů. V některých spolkových zemích mohou lidé ven, jen když k tomu mají pádný důvod. V celé zemi platí zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, pokud nejsou členy jedné domácnosti.

Od 16. března Německo kontroluje hranice s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Ministerstvo vnitra podle DPA počítá s tím, že opatření bude platit dalších 20 dnů. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí spolková republika nekontroluje, také zde jsou ale nyní v pohraniční oblasti četnější hlídky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy