V Německu začala časně ráno podle plánu druhá stávka pilotů nízkonákladových aerolinek Eurowings za lepší pracovní podmínky. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) uvedl, že letecká společnost nepředložila žádnou novou nabídku, proto piloti přistoupili k protestu.
Část letů je zrušena, z dnešních 400 by se jich ale mělo uskutečnit více než 230 a také v úterý a ve středu se počítá s realizací více než poloviny letového plánu. Omezení se dotknou i spojení západoněmeckého Düsseldorfu s Prahou, odřeknuta byla v obou směrech večerní linka.
Obzvláště tvrdě stávka zasáhla letiště v Düsseldorfu. Ještě před jejím oficiálním zahájením bylo zrušeno 102 ze 171 dnešních letů Eurowings. Düsseldorfské letiště na webu upozorňuje cestující, aby se předem informovali, zda jejich spoj nebyl odřeknut. Na letišti v Kolíně nad Rýnem bylo zrušeno 43 spojení, v Berlíně 11 z 20 a ve Stuttgartu 40 vzletů a přistání.
Narušeny jsou i odlety a přílety z Prahy do Německa, stejně jako při minulé stávce se omezení týká spoje mezi Prahou a Düsseldorfem. Zatímco ranní spoj se uskutečnil podle letového řádu, večerní linka s příletem do české metropole ve 20:00 je podle stránek pražského letiště zrušena. Odřeknut byl i let z Prahy do Düsseldorfu ve 20:40.
Za necelých 14 dní je to už podruhé, co piloti dceřiné společnosti Lufthansy přestali pracovat. Při první stávce 6. října byla zrušena zhruba polovina všech letů. Desetitisíce cestujících proto musely přesednout na jiné lety či vlak, nebo cestu odložit. Stávku, kterou se piloti snaží dosáhnout lepší kolektivní smlouvy včetně delších období odpočinku, společnost Eurowings kritizovala jako nepřiměřenou a nezodpovědnou.
Předmětem vyjednávání není zvýšení mezd, ale více času na odpočinek a zkrácení pracovní doby. Odbory poukazují na to, že dosud běžné plánování práce až do zákonem určených limitů vede k přetížení zaměstnanců a že takovýto postup může být jen výjimkou.
Aerolinky tvrdí, že nabídnutý balíček úlev s deseti dodatečnými dny volna v roce navíc a se zkrácením týdenní pracovní doby o tři hodiny je na hranici ekonomické únosnosti. Firma rovněž poukazuje na to, že stávka jen povede ke komplikacím pro cestující a k milionovým ztrátám, což ohrozí pracovní místa.
To dnes novinářům řekl i finanční šéf aerolinek Kai Duve, podle kterého každý den protestu stojí firmu dvoumístnou sumu v řádu milionů eur. Vyzval proto odbory, aby opět usedly k jednacímu stolu. "Nyní musíme jednat, do té doby nebude žádná nová nabídka," řekl.
To, že část letů se navzdory stávce může uskutečnit, je dáno tím, že strojů rakouské dceřiné společnosti Eurowings Europe se protestní akce netýká. Tato letadla jsou tedy během stávky plně vytížená. Stávka VC se netýká také letecké společnosti Eurowings Discover, která operuje z Frankfurtu a Mnichova. Eurowings navíc využívá letadla partnerských společností, která také budou létat.
Po pilotech Eurowings nově hrozí stávkou jejich kolegové z aerolinek Swiss, které jsou švýcarskou dceřinou společností Lufthansy. Pro stávku, pokud jednání o nových kolektivních smlouvách budou nadále bezvýsledná, se na valném shromáždění vyslovilo 95,9 procenta přítomných. Další kolo jednání je ohlášeno na 22. a 23. října.
Související
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Německo , Eurowings , letadla, letectví
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
O českém hokejovém obránci Radku Gudasovi se dlouhodobě ví, že pro tvrdé střety nikdy nechodí daleko. Na nedávných zimních olympijských hrách jeho tvrdost poznal kapitán Kanady Sidney Crosby. Nyní v rámci kanadsko-americké NHL poznal tuto tvrdost americký kapitán Toronta Austona Matthewse. Nutno však říct, že tentokrát Gudas svou tvrdost přehnal, jelikož se jednalo o tvrdý faul kolenem, po němž český reprezentant zaslouženě vyfasoval trest do konce zápasu, stejně tak jako další trest ze strany oddělení pro hráčskou bezpečnost. Gudas se nyní také stal terčem útoků ze strany fanoušků, kteří volají i po jeho konci v nejslavnější hokejové soutěži.
Zdroj: David Holub