V Polsku přibylo 28.380 nových případů nákazy koronavirem

V Polsku během uplynulého dne přibylo 28.380 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a zemřelo 460 pacientů s covidem-19, uvedlo dnes polské ministerstvo zdravotnictví. "Padl nový rekord čtvrté vlny," napsal v titulku zpravodajský server Onet.pl. Agentura Reuters poznamenala, že je to poprvé od dubna, co se přírůstek nových případů přehoupl přes 25.000.

V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 3,4 milionu lidí, z nichž 81.688 nákaze podlehlo.

"Počet pacientů v nemocnicích je nejvyšší od 6. května. Poprvé od 15. května počet pacientů napojených na ventilaci překročil 1600," uvedla televize TVN 24. Z 24.533 "covidových" lůžek je obsazeno 18.707 a je využito 1613 z 2225 ventilátorů.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí před novináři připustil, že čtvrtá vlna bude delší, ale s menším počtem obětí. Současně upozornil, že zdravotnický systém má své meze a lidi neočkované proti covidu-19 trápí těžší průběh nemoci a také častěji umírají.

"Máme rekordní přírůstek nově nakažených. Blížíme se vrcholu čtvrté vlny," prohlásil v rozhlase náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. Epidemiolog Jaroslaw Drobnik odhadl, že v polovině prosince se může přírůstek nových případů pohybovat mezi 25.000 až 30.000.

Onet.pl citoval názor lékaře, experta na viry Tomasze Dzieciontowského, podle kterého se vláda nerozhodla zpřísnit opatření proti šíření nákazy výlučně z politických důvodů. Polsko by ale podle tohoto experta mělo následovat příklad Rakouska.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka

Ve světě se v tichosti šíří nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která si díky svému specifickému chování vysloužila přezdívku „cikáda“. Odborníci ji vědecky označují jako BA.3.2 a poprvé byla identifikována v Jihoafrické republice v listopadu 2024. Od té doby se jí podařilo proniknout do nejméně 23 zemí světa, přičemž pozornost budí především neobvykle vysokým počtem mutací.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Polsko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Pavel Nedvěd

Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků

Český fotbal v posledních dnech žije fantastickým úspěchem v podobě postupu české reprezentace na mistrovství světa, kam se dostala po 20 letech. Proto není divu, že už nyní se řeší podoba přípravných zápasů na vrchol letošního fotbalového roku. Ty by měly být na programu na přelomu května a června, přičemž soupeři českého národního týmu jsou teprve v jednání. Mezinárodní fotbalová federace FIFA mezitím přidělila české reprezentaci základnu poblíž amerického Dallasu. Zároveň také řeší počáteční trable s prodejem vstupenek na světový šampionát.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety

Psal se 25. březen roku 1901, když byl v německé továrně Daimler Motoren Gesellschaft vyroben první osobní automobil značky Mercedes. Pod tímto označením se automobily proslavily po celém světě a jsou oblíbené dodnes. Jaká je historie těchto vozů? A po kom byly pojmenovány?

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC

Velikonoce si zvolil dopravní podnik pro další z plánovaných výluk metra. Od pátku do pondělí nebudou jezdit vlaky na značné části linky C. Nahradí je autobusy. Podle dopravce se bude opravovat trať. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy