Lesní požáry v Řecku pomáhají hasit stovky hasičů, kteří k tomu využívají desítek kusů techniky. Vyslalo je 22 zemí, za což jim už v neděli večer na twitteru poděkoval řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Mezi zeměmi, které Řecku pomáhají zvládnout nejhorší požáry za desítky let, je i Česká republika.
Čeští hasiči, kteří vyrazili na cestu v sobotu dopoledne z jižní Moravy, přijeli do této jihoevropské země v neděli večer. Pomáhat začínají na poloostrově Peloponés, nyní zkoumají přidělený sektor.
"Chci vyjádřit naši upřímnou vděčnost všem zemím, které vyslaly pomoc a prostředky na hašení požárů," uvedl Mitsotakis. Polovinu z 22 těchto zemí tvoří členové Evropské unie. Kromě Česka jsou mezi nimi i Slovensko, Rakousko, Německo, Francie či Polsko. Dva hasičské letouny vyšle také sousední Turecko, které se v uplynulých dnech rovněž potýkalo s devastujícími požáry.
Zahraniční hasiči se do boje s ohněm už zapojili. Šéf řecké civilní ochrany Nikos Chardalias řekl, že v neděli pomáhalo s hašením požárů na ostrově Euboia zhruba 200 hasičů z Rumunska a z Ukrajiny. Právě požáry na tomto ostrově patří k těm nejhorším, kterým v posledních dnech Řecko čelí.
Český konvoj 15 hasičských vozů s 36 hasiči překročil podle informací českého hasičského sboru hranici mezi Bulharskem a Řeckem v neděli kolem 20:00 a nad ránem dorazil do Atén, odkud pokračoval dál. Místo nasazení českých hasičů se nachází poblíž města Megalopolis, základní tábor vybudovali ve vesnici Doxa nedaleko jezera Ladon. "V době přesunu jsme našli požáry a ohniska požárů, na které budeme nasazovat všechnu naši techniku. Teď se vracíme zpátky na základnu a během 30 minut začneme s hasebními pracemi," uvedl na twitteru velitel jednotky Richard Franc.
Největší pomoc Řecku slíbila Francie, a to 243 hasičů, tři letadla na hašení požárů a 58 kusů jiné techniky. Ze Slovenska vyjelo v neděli do Řecka 75 hasičů a 30 kusů techniky.
Podle šéfa řecké civilní ochrany Chardaliase ostrov Euboia čekala další těžká noc. V neděli pozdě večer na severu ostrova vypukl další velký požár.
Jenom na nejhůře zasaženém ostrově Euboia shořelo už přes 35.000 hektarů lesů a další zeleně, popelem lehly stovky domů. Celkem už letos v Řecku shořelo 70.000 hektarů porostu, z toho 56.000 za posledních deset dní, uvádí Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS). V předchozích letech v oblasti za deset dní letních veder v průměru shořelo 1700 hektarů zeleně.
Nasazení letecké techniky v místě požárů je velmi problematické kvůli turbulencím, silnému dýmu a nízké viditelnosti. Na ostrově Zakynthos při hašení jednoho z menších požárů havarovalo letadlo, které se pokoušelo hasit plameny. Při nehodě nebyl podle hasičů nikdo zraněn, uvedla agentura AFP.
Navzdory mohutné mezinárodní pomoci si někteří místní obyvatelé stěžují na nedostatek hasičů a zatím se marně dožadují pomoci, upozornila agentura AP. Řecké úřady po zkušenosti s rozsáhlými požáry z roku 2018, při kterých zahynulo více než 100 lidí, uvádějí, že jejich prioritou je záchrana lidských životů. Vydaly desítky výzev k evakuaci ohrožených oblastí a zorganizovaly flotilu plavidel, která odváží do bezpečí obyvatele pobřežních oblastí. Za poslední více než týden bylo takto evakuováno téměř 2800 lidí, uvedla pobřežní stráž.
Požáry se v Řecku rozhořely za týden trvající vlny veder, která je nejhorší za posledních 30 let. Příčinu jejich vzniku vyšetřují i místní úřady. V pátek byli na různých místech Řecka zatčeni tři lidé kvůli podezření, že ohně zapálili, ve dvou případech úmyslně. V sobotu odpoledne byl na předměstí Atén zatčen 47letý muž, který zapálil dva ohně v místním lesíku a podpálil čtyři kontejnery na odpad.
Související
Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
Balkánský summit přinesl Kyjevu řecký příslib výcviku pilotů na F-16. Zelenskyj se setkal s Vučićem i Leyenovou
Kyriakos Mitsotakis , Řecko , požáry v Řecku
Aktuálně se děje
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
včera
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
včera
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
včera
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
včera
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
včera
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
16. ledna 2026 21:55
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová je od listopadu mimo vrcholnou politiku. Bez práce ale není. Podle nejnovějších informací se jedna z velkých nadnárodních firem rozhodla využít jejích zkušeností a kontaktů z politiky.
Zdroj: Jan Hrabě