Ve Francii hasiči zastavili další požár, v Saském Švýcarsku se plameny dál šíří

Zhruba 400 hasičů dnes bojovalo proti rozšíření lesního požáru v Saském Švýcarsku. Požár u českých hranic hoří na 250 hektarech a zatím si nevyžádal evakuaci obyvatel, uvedla agentura DPA. Německým hasičům se zároveň podařilo dostat pod kontrolu další lesní požár v Braniborsku, který poničil 800 hektarů lesů a porostů.

Lesní požár

"Hasiči bojují až na hranici vyčerpání," zdůraznil v Bad Schandau saský ministr vnitra Armin Schuster. Ministr, který zrušil kvůli požárům dovolenou a vydal se do oblasti osobně zhodnotit situaci, ale zároveň uvedl, že o zahraniční pomoc Německo požádá až po vyčerpání vlastních kapacit.

Podle agentury DPA dnes v oblasti zasahovalo sedm vrtulníků a další dva stroje budou nasazeny od soboty. Vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300.000 litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

Podle Floriana Engelmanna z německé meteorologické služby DWD mohou hasiči v Saském Švýcarsku doufat, že jim v následujících dnech vyjde vstříc počasí. "Vítr slábne a do oblasti požáru přichází také déšť," sdělil Engelmann. Srážky se očekávají od pátku, ale teprve v sobotu mají přijít vydatné deště, které mohou skutečně zlepšit situaci. V noci na sobotu se vítr otočí směrem na českou stranu, podotkl Engelmann. Právě z Česka, kde o víkendu propukl stále neuhašený požár v Národním parku České Švýcarsko, se v pondělí rozšířily plameny i do sousedního Saského Švýcarska.

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther, který se společně s Schusterem vydal do zasažené oblasti, hovořil podle webu Sachsische.de o historické katastrofě. "V živé paměti nemáme podobnou situaci," sdělil. Upozornil, že požáry trápí také severní Sasko, a v souvislosti s přírodními katastrofami ve spolkové zemi zmínil dopady klimatických změn.

Kvůli napjaté situaci v Sasku zpřísnilo hlavní město spolkové země Drážďany pravidla pro vstup do lesů na svém území. Nařízení bude platné až do konce září a za porušení zákazu hrozí pokuty 2500 až 10.000 eur (61.400 až 246.000 korun).

Podle informací stanice ZDP mají hasiči pod kontrolou požár na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem. Policejní vrtulník prozkoumával oblast pomocí termokamery a vyhledával menší ohniska požáru. U města Falkenberg zasahovalo 300 hasičů a požár poničil zhruba 800 hektarů.

Požáry trápí také Francii, zejména jih země. V noci na dnešek se podařilo dostat pod kontrolu požár v departementu Ardèche, píše server stanice BFM TV. V Ardèche lidé nahlásili ve středu ráno osm menších ohnisek, do dnešního rána se všechny tyto požáry podařilo zastavit. Zasahovalo 650 hasičů a 1100 hektarů vegetace lehlo popelem. Prokuratura předpokládá, že ohně někdo úmyslně založil. Policie již zadržela několik osob.

Podařilo se zastavit také plameny poblíž jihofrancouzského Montpellieru. Úřady kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů zakázaly vstup do několika lesů, v dalších platí jen zákaz rozdělávání ohňů a lesní práce.

Policie v souvislosti lesními požáry v departementu Hérault ve středu zadržela jednoho dobrovolného hasiče. Ten se následně přiznal, že za poslední tři roky založil několik požárů u obce Saint-Jean-de-la-Blaquière západně od Montpellieru, uvedla dnes místní prokuratura.

"Když byl tázán na motivaci svých činů, prohlásil, že jednal ve snaze vyvolat zásahy hasičů a vymanit se z tíživé rodinné situace a také kvůli vzrušení, které mu zásahy přinášely, kvůli adrenalinu, jak zněla jeho slova," uvedl prokurátor Fabrice Bélargent. "Také hovořil o potřebě společenského uznání," dodal. Muži, který byl lesníkem a členem obecního zastupitelstva, nyní podle agentury AFP hrozí až 15 let vězení.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Scholz nechce v souvislosti s vízy ztrpčovat život oponentům Kremlu

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Němci si od října připlatí za plyn kvůli poplatku na ochranu dovozců

15.08.2022 14:08 Aktualizováno Lidem v Německu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což…

Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně…

15.08.2022 14:00 Německý kancléř Olaf Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně…

Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Maďarska

15.08.2022 12:09 Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila dodávky plynu do Maďarska nad objem stanovený v…

Polsko uvažuje o omezení vydávání víz ruským občanům

14.08.2022 18:23 Polská vláda začala zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek…

Italy, kteří se pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich…

14.08.2022 09:06 Italy, kteří se nejspíš pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich vlastní tunel. Pod…

Benátky hlásí stejný nápor turistů jako před pandemií

13.08.2022 21:52 Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř 100.000 turistů. S fenoménem…

Hasičům se podařilo zastavit šíření velkého lesního požáru ve Francii

13.08.2022 19:45 Šíření velkého lesního požáru na jihozápadě Francie se hasičům podařilo zastavit. Úřady tak mohly…

Kvůli větru se na festivalu u Valencie zřítilo pódium, zabilo člověka

13.08.2022 16:10 Na festivalu taneční hudby nedaleko španělské Valencie se v noci na dnešek kvůli silnému větru…

Polsko v Odře odhalilo vysokou slanost, rtuť ale ne

13.08.2022 14:14 Laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb v řece Odře odhalily vysokou salinitu (slanost),…

Související:

Právě se děje

reklama