Ve Francii hasiči zastavili další požár, v Saském Švýcarsku se plameny dál šíří

Zhruba 400 hasičů dnes bojovalo proti rozšíření lesního požáru v Saském Švýcarsku. Požár u českých hranic hoří na 250 hektarech a zatím si nevyžádal evakuaci obyvatel, uvedla agentura DPA. Německým hasičům se zároveň podařilo dostat pod kontrolu další lesní požár v Braniborsku, který poničil 800 hektarů lesů a porostů.

Lesní požár

"Hasiči bojují až na hranici vyčerpání," zdůraznil v Bad Schandau saský ministr vnitra Armin Schuster. Ministr, který zrušil kvůli požárům dovolenou a vydal se do oblasti osobně zhodnotit situaci, ale zároveň uvedl, že o zahraniční pomoc Německo požádá až po vyčerpání vlastních kapacit.

Podle agentury DPA dnes v oblasti zasahovalo sedm vrtulníků a další dva stroje budou nasazeny od soboty. Vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300.000 litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

Podle Floriana Engelmanna z německé meteorologické služby DWD mohou hasiči v Saském Švýcarsku doufat, že jim v následujících dnech vyjde vstříc počasí. "Vítr slábne a do oblasti požáru přichází také déšť," sdělil Engelmann. Srážky se očekávají od pátku, ale teprve v sobotu mají přijít vydatné deště, které mohou skutečně zlepšit situaci. V noci na sobotu se vítr otočí směrem na českou stranu, podotkl Engelmann. Právě z Česka, kde o víkendu propukl stále neuhašený požár v Národním parku České Švýcarsko, se v pondělí rozšířily plameny i do sousedního Saského Švýcarska.

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther, který se společně s Schusterem vydal do zasažené oblasti, hovořil podle webu Sachsische.de o historické katastrofě. "V živé paměti nemáme podobnou situaci," sdělil. Upozornil, že požáry trápí také severní Sasko, a v souvislosti s přírodními katastrofami ve spolkové zemi zmínil dopady klimatických změn.

Kvůli napjaté situaci v Sasku zpřísnilo hlavní město spolkové země Drážďany pravidla pro vstup do lesů na svém území. Nařízení bude platné až do konce září a za porušení zákazu hrozí pokuty 2500 až 10.000 eur (61.400 až 246.000 korun).

Podle informací stanice ZDP mají hasiči pod kontrolou požár na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem. Policejní vrtulník prozkoumával oblast pomocí termokamery a vyhledával menší ohniska požáru. U města Falkenberg zasahovalo 300 hasičů a požár poničil zhruba 800 hektarů.

Požáry trápí také Francii, zejména jih země. V noci na dnešek se podařilo dostat pod kontrolu požár v departementu Ardèche, píše server stanice BFM TV. V Ardèche lidé nahlásili ve středu ráno osm menších ohnisek, do dnešního rána se všechny tyto požáry podařilo zastavit. Zasahovalo 650 hasičů a 1100 hektarů vegetace lehlo popelem. Prokuratura předpokládá, že ohně někdo úmyslně založil. Policie již zadržela několik osob.

Podařilo se zastavit také plameny poblíž jihofrancouzského Montpellieru. Úřady kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů zakázaly vstup do několika lesů, v dalších platí jen zákaz rozdělávání ohňů a lesní práce.

Policie v souvislosti lesními požáry v departementu Hérault ve středu zadržela jednoho dobrovolného hasiče. Ten se následně přiznal, že za poslední tři roky založil několik požárů u obce Saint-Jean-de-la-Blaquière západně od Montpellieru, uvedla dnes místní prokuratura.

"Když byl tázán na motivaci svých činů, prohlásil, že jednal ve snaze vyvolat zásahy hasičů a vymanit se z tíživé rodinné situace a také kvůli vzrušení, které mu zásahy přinášely, kvůli adrenalinu, jak zněla jeho slova," uvedl prokurátor Fabrice Bélargent. "Také hovořil o potřebě společenského uznání," dodal. Muži, který byl lesníkem a členem obecního zastupitelstva, nyní podle agentury AFP hrozí až 15 let vězení.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Cena benzinu v Česku po dlouhé době klesla pod 42 korun

11.08.2022 08:25 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u…

IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok

11.08.2022 11:30 Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok o 380…

V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí

11.08.2022 11:21 V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské…

Německo nemá přesný přehled o tom, kolik ukrajinských běženců pracuje

11.08.2022 11:10 Do Německa se od začátku ruské invaze na Ukrajinu uchýlily statisíce ukrajinských běženců, kteří se…

Ve Francii se opět rozhořely již uhašené požáry

10.08.2022 18:36 Aktualizováno Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely.…

Morawiecki viní EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím

10.08.2022 14:10 Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším…

Němcům chce ministr financí kvůli inflaci snížit daně o 10 miliard eur

10.08.2022 11:28 Aktualizováno Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy Kč), z…

Tisíce lidí opustily vesnice v jižní Francii kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Rusové by podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině, ukázal průzkum

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Skandál s odposlechy lídra opozičních socialistů a novinářů otřásá pozicí…

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře

08.08.2022 16:08 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Související:

Právě se děje

reklama