Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) nově označuje řeckým písmenem delta. Francouzské úřady dnes podle agentury AFP spustily ochranná opatření.

Čtyři pozitivní případy byly zjištěny v umělecké škole a prověřuje se 43 kontaktů. V pátek bylo otestováno 143 lidí, škola byla zavřená.

Varianta koronaviru delta byla poprvé zjištěná v dubnu v Indii a od té doby se objevila v 50 zemích. Je považovaná za mimořádně nakažlivou. Šíří se nyní Británií a britská vláda na konci května oznámila, že tuto variantu má polovina až tři čtvrtiny nově nakažených.

Ve východofrancouzském departmentu Bas-Rhin, kde leží Štrasburk, se podle úřadů epidemie zatím nešíří rychle - na 100.000 lidí tam připadá 65 nově nakažených. Ve Francii od loňska na covid-19 zemřelo 108.000 lidí, ve středu země díky příznivějšímu vývoji uvolnila mnoho omezení a zkrátila zákaz nočního vycházení. Další uvolnění má následovat 30. června.

Itálie dnes oznámila, že omezuje používání vakcíny firmy AstraZeneca jenom pro lidi starší 60 let. Lidé mladší než 60 let, kteří dostali první dávku, mají při druhém očkování dostat jinou vakcínu.

V Itálii nákaz rychle ubývá a také tato země má příští týden uvolnit řadu omezení.

Ostražitost vůči přípravku AstraZeneca souvisí s úmrtím osmnáctileté dívky, která zemřela krátce o naočkování kvůli krevním sraženinám.

Náhlý a anomální výskyt krevních sraženin u mladších lidí byl uznán jako jeden z velmi vzácných vedlejších účinků vakcíny společnosti AstraZeneca. Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA však pro používání této látky nestanovila žádné věkové limity. Jednotlivé členské země EU k otázce přistupují odlišně, řada států, a to včetně České republiky, nedoporučují podání látky od britsko-švédské firmy lidem mladším 50 nebo 60 let.

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že se AstraZeneca bude v Itálii dávat striktně jenom lidem nad 60 let. Ti mladší, kteří už mají první dávku, dostanou po 12 týdnech jako druhou vakcínu od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Itálie už očkování AstraZenekou pozastavila v březnu a obnovila je, když EMA tuto látku označila za vhodnou k očkování pro všechny lidi nad 18 let s tím, že doporučuje především dávat ji lidem starším 60 let.

V Itálii se zatím vyočkovalo 41 milionů očkovacích dávek, z 60 milionů jejích obyvatel je plně očkováno 14 milionů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy