Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již nakažené

Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600 různých protilátek. Některé z nich navíc uměle reprodukovali. První výzkumy ukázaly, že tyto "vysoce účinné" protilátky dokázaly pomoci i nakaženým osobám.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Protilátky by podle Die Welt mohly poskytnout okamžitou ochranu a působit preventivně či dokonce mít pozitivní vliv i na již infikované osoby. Protilátky se podle zjištění vědců totiž naváží na virus a brání mu v tom, aby pronikl do buněk a rozmnožoval se v nich.

Vědci z nemocnice Charité a z Německého centra pro neurodegenerativní onemocnění zkoumají aktuální vývoj takzvaného pasivního očkování. Rozdíl mezi aktivním a pasivním očkováním spočívá v tom, že při pasivním způsobu jsou lidem podávány již předem hotové protilátky, které se po určitém čase rozloží.

Nezajišťují tedy zpravidla takovou trvalou ochranu jako aktivní očkování. Jejich výhodou však je, že účinek nastane okamžitě, zatímco při aktivním očkování musí protilátky v těle nejprve vytvořit.

Dosavadní pokusy na křečcích potvrdily účinnost těchto protilátek. "Když se protilátky podaly po infikování se, měli křečci nanejvýš mírné symptomy onemocnění," vysvětlil koordinátor výzkumného projektu Jakob Kreyòl. Při preventivním podání protilátek hlodavci neonemocněli vůbec.

Pro klinický vývoj jsou podle Charité obzvláště slibné zejména tři dosud identifikované protilátky. Kromě péče o nakažené osoby by se mohly využívat na preventivní ochranu zdravých lidí, kteří se dostali do kontaktu s osobou infikovanou koronavirem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama