Volby v Sasku vyhrála CDU, AfD druhá. Vláda s SPD padá

Zemské volby v Sasku vyhráli podle odhadů veřejnoprávní televize ARD křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD). CDU získala 32 procent hlasů, AfD 27,3 procenta.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

AfD (Alternativa pro Německo)
doporučujeme

Do parlamentu této čtyřmilionové spolkové země ležící u českých hranic směřují také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD). Pokud se odhady výsledků potvrdí, bude to znamenat konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se ale protestnímu uskupení dokázali vzdálit. I tak je ale jejich výsledek v Sasku dosud nejhorším. CDU tam od znovusjednocení Německa v roce 1990 vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Ještě výrazně hůře je na tom v absolutních číslech koaliční SPD, která dostala 7,9 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své dosavadní minimum v Sasku, ale také v jakýchkoliv zemských volbách.

Řada voličů dala podle politologů svým hlasováním najevo, že nejsou zcela spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU.

Výrazně si naopak polepšila AfD, kterou nezřídka podporuje i bývalý český prezident Václav Klaus. Strana, kterou zvláště na východě Německa mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, své dosavadní maximum z roku 2014 (9,7 procenta) překonala téměř trojnásobně. U voličů bodovala mimo jiné tématy migrace a změn klimatu.

Se stejnými tématy, k nimž ale zaujímá zcela opačný postoj, na svůj zatím nejlepší výsledek v Sasku dosáhli Zelení s 8,8 procenta. Levice, která byla v Sasku dosud nejsilnější opoziční stranou, dostala podle odhadů 10,6 procenta hlasů, a oslabila tak o více než osm procentních bodů. Těsně pod hranicí pěti procent, která zajišťuje vstup do parlamentu, jsou se 4,7 procenta liberálové (FDP).

Novou koalici pod vedením zemského premiéra Kretschmera, který prohlásil, že dnes vyhrálo přátelské Sasko, by mohla vytvořit jeho CDU s SPD a Zelenými. Vládní spolupráci s AfD i Levicí Kretschmer odmítá.

Na přesné rozložení sil v parlamentu může mít dopad sporná kandidátka AfD. Strana na ni sice zapsala 61 jmen, jen 30 ale podle saského ústavního soudu v souladu s pravidly. Není tak vyloučeno, že v zemském sněmu, který bude mít nejméně 120 křesel, nebude moci AfD obsadit všechny mandáty, které by jí podle volebního výsledku příslušely.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britské volby v plném proudu: Johnson a Khan s sebou vzali své psy

12.12.2019 15:17 Aktualizováno Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada…

Francouzi jsou nabroušení na Macrona. Budou stávkovat až do Vánoc?

12.12.2019 13:58 Ve Francii dnes osmým dnem pokračují stávky v dopravě a demonstrace kvůli plánované důchodové…

Krádež v drážďanské klenotnici: Stopy vedou k arabským klanům?

12.12.2019 13:45 Stopy listopadové krádeže šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) vedou k…

Corbyn způsobí šok, zachraňte brexit. Volby v Británii jsou mimořádně…

12.12.2019 12:56 Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama