Vydají ho do USA? Assange neuspěl se stížností, soud začne dle plánu

Londýnský soud dnes zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange o odklad konečného řízení o jeho vydání do Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters. Stání tak začne 25. února příštího roku, informovala soudkyně Vanessa Baraitserová.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zatčení Juliana Assangeho
doporučujeme

Assangeův právník tvrdil, že jeho klient potřebuje více času na přípravu a žádal o tříměsíční odklad líčení, soudkyni ale nepřesvědčil. Assange, který se dnešního stání zúčastnil, podle agentury AP hodně zhubnul. Podle Reuters působil zakladatel serveru WikiLeaks zmateně.

Assange se před soudem v Londýně objevil poprvé po několika měsících. Na rozdíl od svého květnového vystoupení byl oholený, na sobě měl světle modrý svetr a oblek. Osmačtyřicetiletý Australan vypadal zdravě, nicméně když měl na začátku výslechu říci své jméno a datum narození, několik vteřin mumlal a koktal. Když se ho pak na konci soudkyně zeptala, zda rozumí tomu, co se v soudní síni odehrávalo, odpověděl: "Úplně ně." A stěžoval si na podmínky ve vězení, kde nemůže pořádně přemýšlet. "Nechápu, jak toto může být spravedlivé. Nemohu nic zkoumat, nemám přístup ke svým textům. Je to velmi obtížné," uvedl Assange.

Za účelem získání informací se Assange podle americké prokuratury spikl s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem, který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.

Materiály zveřejnil internetový portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat, například údajů o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.

Britská policie zatkla nyní osmačtyřicetiletého Australana letos v dubnu na ekvádorské ambasádě v Londýně poté, co mu vláda jihoamerické země zrušila azyl; na velvyslanectví se Assange uchýlil v červnu 2012. O vydání Australana usiluje také Švédsko, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange jej odmítá a označuje za zástěrku snahy dostat jej do USA.

Formální souhlas s vydáním Assange do USA sice již podepsal britský ministr vnitra, konečné slovo ale bude mít právě justice.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda elitního právníka Valka: Slovenský prokurátor podal obžalobu

25.05.2020 14:10 Slovenský prokurátor dnes podal obžalobu na muže obviněného z vraždy někdejšího šéfa…

Řecko dál uvolňuje restrikce. Lidé opět mohou do restaurace a na ostrovy

25.05.2020 12:15 Řekové si dnes po deseti týdnech mohou opět dát jídlo či pití v restauraci, kavárně či baru a mohou…

Karanténa prudce snížila počet obětí dopravních nehod v Německu

25.05.2020 10:23 Karanténní opatření doprovázející pandemii nemoci covid-19 vedla k prudkému poklesu počtu mrtvých…

Cestovní ruch na Slovensku v březnu kvůli koronaviru prudce klesl

25.05.2020 10:13 Cestovní ruch na Slovensku v březnu prudce klesl. V hotelech, penzionech a dalších podobných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy