Lyžařská sezóna bude letos kvůli pandemii covidu-19 v Rakousku jiná, než na jakou jsou lidé zvyklí. Prohlásil to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz, informovala agentura APA. Na svahy se sice budou moci domácí i zahraniční turisté podle něj v zimě vydat, bujarých večírků po lyžování se ale budou muset vzdát.
"Zábava na lyžích ano, ale bez après-ski," řekl podle OE24 kancléř Kurz na tiskové konferenci s ministryní cestovního ruchu Elisabeth Köstingerovou. Výraz après-ski pochází z francouzštiny a označuje zábavu v restauracích a barech po lyžování. Podle Köstingerové bude možné jídla a nápoje konzumovat v barech a restauracích u svahů a na jejich terasách jen vsedě.
Bujarými večírky po lyžování je podle agentury DPA známé mimo jiné lyžařské středisko Ischgl v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Právě zde se na počátku letošního roku nakazilo množství místních i turistů, kteří následně koronavirus roznesli do řady evropských zemí.
Ve středu podal zástupce rakouského sdružení pro ochranu spotřebitelů čtyři testovací žaloby na rakouský stát. Úřady podle něj proti šíření viru SARS-CoV-2 nezasáhly adekvátně a dostatečně rychle, a umožnily tak jeho rozšíření. Pokud žaloby uspějí, mohlo by Rakousko žalovat daších až tisíc lidí.
Tyrolský hejtman Günther Platter oznámení o omezení večírků po lyžování dnes přivítal. Uvedl, že beztak tvoří jen tři procenta příjmů jeho spolkové země ze zimní turistiky.
Omezení après-ski večírků je součástí širšího konceptu rakouské vlády na ochranu lyžařů i cestovního ruchu v době pandemie. K dalším opatřením patří například rozestupy u lanovek a vleků či povinnost nasazovat si při jízdě v uzavřených kabinkách roušky. Lyžařské školy budou moci přijímat nanejvýš deset žáků do skupiny, vedoucí výcviku se budou muset stejně jako horští vůdci či zaměstnanci hotelů nechat pravidelně testovat na koronavirus.
V Rakousku v posledních týdnech roste počet nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin jich přibylo 832, z toho více než polovina ve Vídni. Od počátku epidemie se v zemi infikovalo už více než 40.800 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 783.
Rakousko sleduje také vývoj epidemické situace v dalších zemích světa. Dnes oznámilo, že na seznam rizikových zemí a regionů od pondělí zařadí Prahu.
Související
Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen
Rakouský exkancléř Kurz má pracovat pro americkou analytickou firmu
Sebastian Kurz , Lyžování , Rakousko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě