Začal rok oslav generála de Gaullea, Macron navštívil památník slavné bitvy

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zahájil rok oslav věnovaný bývalému prezidentovi a válečnému hrdinovi Charlesi de Gaulleovi. Při této příležitosti navštívil památník v Dizy-le-Gros v departementu Aisne, aby uctil 60.000 padlých z bitvy u Montcornetu, do níž vedl 17. května 1940 tehdy ještě neznámý plukovník de Gaulle tankovou divizi.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Rok oslav generála de Gaullea byl plánován dlouho dopředu. Šlo o první prezidentovu iniciativu za poslední dva měsíce, která nebyla zasvěcena boji proti koronaviru, napsala agentura AFP.

V projevu Macron ocenil "odbojného ducha" de Gaullea i jeho mužů, kteří se pokusili zpomalit postup nacistických sil. Jejich pokus neměl dlouhého trvání, ale později si vysloužil označení "odvážná porážka" coby jeden z mála příkladů protiútoku, kdy Francie dokázala, že její ozbrojené síly jsou schopné Němcům vzdorovat.

Sám de Gaulle, který se vrátil na scénu o čtvrt století později jako prezident páté Francouzské republiky, řekl, že tato porážka zasela semínko naděje, které postupně přerostlo v osvobození Francie.

Macron stanovil jako klíčovou součást svého prezidentského mandátu připomínat francouzské hrdiny, u nichž často zdůrazňuje téma jednoty a bojovnosti jako prostředků, jak překonat časy krize. Sám se nijak netají, že de Gaulle patří mezi jeho vzory. Série letošních oslav má vyvrcholit v listopadu u příležitosti 50. výročí de Gaulleovy smrti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama