Zprostředkovatel Kuciakovy vraždy chce mírnější trest, uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu dnes s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Podle právního zástupce Kuciakovy rodiny Daniela Lipšice padla ohledně Andruskóa dohoda na mimořádném snížení trestu, tedy výrazněji než o jednu třetinu, jak to umožňuje obvyklá dohoda o vině a trestu. "Jeho výpověď byla klíčová pro identifikaci a obvinění dalších pachatelů, zejména zprostředkovatelky a finálního objednavatele," řekl Lipšic o roli Andruskóa při vyšetřování dvojnásobné vraždy. Z Lipšicova dalšího vyjádření vyplynulo, že Andruskóovi by měl být uložen trest mezi osmi až 16 lety vězení.

Uzavírání dohod o vině a trestu, jejímž předpokladem je doznání pachatele, není na Slovensku neobvyklé. Obviněný se tak vyhne soudnímu líčení a dostane nižší trest, než mu podle trestního zákona hrozí.

V případě dalších čtyř obviněných, podnikatele Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsové, Tomáše Szabóa a Miroslava Marčeka prokurátoři připravují obžalobu. Ta by měla být podána v příštích týdnech. V procesu s touto čtveřicí bude Andruskó podle Lipšice vystupovat jako svědek.

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Zsuzsová podle dostupných informací objednávku předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele a bývalého vojáka. Policie původně jako vraha označila expolicistu Tomáše Szabóa, později se ke střelbě přiznal bývalý voják Miroslav Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič.

Související

Veškeré volné chvíle trávili Ján Kuciak i Martina Kušnírová spolu. Oba žili jeden pro druhého. Osud jim bohužel vyměřil velice málo času. Tragickým se oběma stal 21. únor 2018, kdy je v jejich rodinném domě ve Veľké Mači zastřelil Miroslav Marček, ohavného zločinu se zúčastnil i Tomáš Szabó. Přátelé se ze smrti talentovaného investigativce i úspěšné archeoložky dodnes nevzpamatovali. Rozhovor

Při odkrývání dalších kauz je Ján stále s námi. Zdobil jej talent a nadhled, říká o Kuciakovi jeho šéf

ROZHOVOR – Chybí mu jeho humor, profesní zarputilost a čisté přátelství, které vyvěralo z jeho dobrosrdečné duše. Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, od níž 21. února uplynou tři roky, je pro šéfa investigativního týmu Aktuality.sk Marka Vagoviče stále živá. Jeho mladší kolega bravurně odkrýval mafiánské praktiky tehdejší garnitury, a tak se stal nepohodlným. „Vždy, když pracujeme na další investigativní kauze, tak si na Jána vzpomeneme. Říkám si, jak by asi postupoval a co by ještě zjistil. Stále je s námi. Měl neuvěřitelný talent, zdobil jej i nadhled,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marek Vagovič.
Marian Kočner u soudu

Soud v případu vraždy Kuciaka osvobodil Kočnera. Odsoudil jen pomocníka

Soud na Slovensku dnes zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Soud osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Z trojice obžalovaných v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země trestní senát uznal vinným pouze žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa.

Více souvisejících

Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko Martina Kušnírová Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Ján Kuciak

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Zaur Gurtsiev

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu

V ruském městě Stavropol došlo k explozi, při které ve čtvrtek zahynul Zaur Alexandrovich Gurtsijev – místní místostarosta a známý veterán ruské války na Ukrajině. Podle ruských státních médií bylo Gurtsijevovi 34 let. Při výbuchu zemřel také další muž, jehož totožnost zatím nebyla oficiálně potvrzena.

včera

Mark Rutte

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyvíjí tlak na členské státy, aby v nadcházejících letech dosáhly cílové hranice pěti procent HDP na obranu. České ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že tento cíl podporuje a hodlá jej následovat. Výzva přichází v situaci, kdy některé státy stále nedosahují ani původní dvouprocentní hranice, a na přímé cestě k pěti procentům je zatím jen několik málo spojenců.

včera

Pavel Blažek

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že přijal dar v kryptoměně bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun – peníze však podle zjištění Seznam Zpráv pocházejí přímo z peněženky, kterou experti spojují s bývalým nelegálním online tržištěm Nucleus, kde se obchodovalo se zbraněmi, drogami či kradenými identitami. Blažek se brání s tím, že původ bitcoinu nezkoumal a neviděl důvod se po něm pídit.

včera

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

včera

včera

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

včera

včera

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

včera

včera

včera

včera

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

včera

včera

včera

včera

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

včera

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak

Americký prezident Donald Trump dává ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dva týdny na to, aby ho přesvědčil o tom, že Moskva stojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku jinak hrozí jiná reakce ze strany Spojených států amerických. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy