Kyjev - Jednotky ukrajinské armády pronikly do centra východoukrajinského města Luhansk, kde se odehrávají tvrdé boje. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámil armádní mluvčí Andrij Lysenko. Osvobodit od separatistů se údajně podařilo jednu luhanskou čtvrť. Do města míří tříčlenná průzkumná skupina Červeného kříže, humanitární konvoj s ruskou pomocí ale stále čeká na hranicích.
"Jedna čtvrť byla osvobozena. Boje pokračují v centrální části města," prohlásil Lysenko. Podle informací očitých svědků se Luhansk změnil v mrtvé město, většina obyvatel přežívá v krytech a sklepeních. Podle dostupných informací z původně půlmilionového města kolem 300.000 lidí uprchlo.
Lysenko oznámil, že do Luhanska míří tříčlenná předsunutá mise Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Jejím úkolem má být vyhodnocení situace a příprava k distribuci humanitární pomoci. Ruské kamiony s potravinami a léky ale stále čekají na hranicích a nerozjedou se, dokud nedostanou od obou bojujících stran bezpečnostní záruky. Ani celní odbavení kamionů podle dostupných informací dosud nezačalo.
Podle ukrajinské agentury Unian pokračovaly i v noci tvrdé boje na silnici spojující Luhansk s ruskou hranicí, po níž má do obleženého města humanitární pomoc dorazit.
Právě v této oblasti měly být podle ukrajinských médií v pondělí zasaženy autobusy převážející ukrajinské uprchlíky. Podle Lysenka si incident, způsobený povstaleckou palbou, vyžádal desítky obětí.
Mluvčí protipovstalecké operace Oleksij Dmytraškovskyj dnes agentuře AP řekl, že ze zničených autobusů bylo zatím vyproštěno 15 mrtvých těl, deset dalších je stále ve vracích uvězněno. Těla jsou ohořelá k nepoznání, většinu z nich navíc exploze roztrhala. Mezi mrtvými jsou údajně ženy a děti.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 2 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 2 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 3 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 4 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 5 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 6 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 6 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 7 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 8 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 9 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
Na páteční tiskové konferenci ministři Alena Schillerová a Jeroným Tejc představili výsledky ministerských auditů v takzvané bitcoinové kauze. Výstupy naznačují systémová selhání, nepotismus a možné porušení zákona, které vyústí v trestní oznámení.
Zdroj: Libor Novák