Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterý spojil prodemokratické a proevropské protesty známé jako Euromajdan, které začaly v Kyjevě před deseti lety, s aktuální ruskou vojenskou agresí. 

Na Náměstí nezávislosti v Kyjevě, známém jako Majdan, kde se Euromajdan konal, označil tyto protesty za "první ukrajinské vítězství" v probíhající válce s Ruskem.

Euromajdan vypukl po odmítnutí tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, což znamenalo přiblížení Ukrajiny k EU a odtržení se od ruského vlivu.

Během protestů zemřelo přibližně 100 civilistů a dalších 2,5 tisíce utrpělo zranění. Euromajdan vedl k sesazení Janukovyče a následně k jeho odsouzení na 13 let vězení za vlastizradu.

Zelenskyj zdůraznil, že toto období představuje první vítězství v boji za svobodu a důstojnost. Současně hovořil i o pokroku Ukrajiny směrem k členství v EU. Evropská komise nedávno doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem a navrhla, aby Gruzie získala statut kandidátské země v rámci členství v EU.

Doporučené články

Polský ministr zemědělství Robert Telus v této souvislosti vyzval Evropskou Unii, aby hledala řešení na ochranu polských zemědělců. 

Telus během zasedání Rady EU pro zemědělství a rybolov v Bruselu vyjádřil znepokojení, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Evropské unie by způsobil potíže zemědělskému sektoru EU.

Polský ministr absolvoval schůzky s resortními partnery ze zemí Visegrádské čtyřky. Tato jednání se podle Teluse zaměřovala na možný vstup Ukrajiny do EU. "Jsou to výzvy pro zemědělství EU," řekl.

"Musíme hledat taková řešení, aby to neuškodilo evropskému zemědělství. Aby vstup Ukrajiny do EU neškodil našim zemědělcům - polským nebo tím v dalších zemích přední linie," dodal.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová před dvěma týdny doporučila lídrům EU otevření přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. V případě Gruzie komise doporučila udělení kandidátského statutu.  Uvedl to server CNN.

Doporučené články

Vzhledem k výsledkům dosaženým Ukrajinou a Moldavskem v pokračujícím reformním úsilí EK doporučila, aby Rada EU zahájila přístupová jednání s oběma zeměmi. V případě Gruzie Komise vzhledem k dosaženým výsledkům doporučuje, aby členské země EU udělily Gruzii statut kandidátské země za předpokladu, že podnikne několik doporučených kroků.

Pokud jde o Bosnu a Hercegovinu, eurokomise doporučuje zahájit přístupová jednání s touto zemí, až bude dosaženo potřebného stupně souladu s kritérii členství. Von der Leenová upřesnila, že Sarajevo musí vyvinout další úsilí ke splnění klíčových priorit uvedených ve stanovisku EK.

Zpráva EK poskytuje podrobné hodnocení současného stavu a pokroku v eurointegračním úsilí, kterého dosáhly Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie , Srbsko, Turecko a poprvé také Ukrajina, Moldavsko a Gruzie.

Komise se zaměřila zejména na pokrok v provádění základních reforem a na poskytnutí jasných pokynů k budoucím reformním prioritám. Zároveň zdůraznila, že přistoupení je a zůstane procesem založeným na zásluhách, který závisí na pokroku dosaženém každou zemí.

Doporučené články

"Rozšíření je životně důležitou politikou Evropské unie. Dokončení rozšiřování je výzvou dějin, přirozený horizont naší Unie. Dobudování Unie má také silnou ekonomickou a geopolitickou logiku. Dosavadní vlny rozšíření ukázaly obrovské výhody pro přistupující země i pro EU. Bude to vítězství pro všechny nás, uvedla šéfka eurokomise.

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajinská krize válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy