Praha - Summit NATO, který se uskutečnil minulý týden ve velšském Celtic Manor, se zabýval dvěma hlavními tématy - Islámským státem a konfliktem na východě Ukrajiny. Zatímco na neformální večeři ministrů zahraničí se oba problémy probíraly zhruba půl na půl, na večeři nejvyšších představitelů Aliance se debata týkala výhradně vzniku islámského státu a hrozeb z něj plynoucích.
V případě konfliktu na východní Ukrajině je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka zvláštní například to, že tato válka je vedena netradičními způsoby, například kombinací vojenských a nevojenských metod, pomocí vojáků bez označení příslušnosti, ruskými bezpilotními letouny ve službách separatistů a podobně.
To, co ale podle něj činí rusko-ukrajinský konflikt skutečně odlišným a zvláštním, je skutečnost, kdo ho vede. "Rusko, člen Rady bezpečnosti, regionální mocnost se silnou armádou, s mohutným jaderným arzenálem - tedy země s výlučným mezinárodním postavením. Mimořádná vážnost celé situace je dána především tím, že Rusko bylo celá léta součástí - a po studené válce i nějaký čas garantem - vytváření bezpečnostní architektury Evropy. Dnes tuto architekturu, jejímiž základními principy je mírové řešení sporů a respektování svrchovanosti a územní celistvosti sousedů, fakticky ničí," uvedl Zaorálek v deníku Právo.
Výjimečnost problému na severu Iráku a v Sýrii tkví ale v něčem úplně odlišném. "Okolnosti jeho vzniku jsou ovšem neméně unikátní. Proč se tzv. islámský stát stal stěžejním tématem večeře hlav států a šéfů vlád na summitu NATO? Účastníci si zřejmě uvědomili, že i zde stojíme tváří tvář něčemu dosud nevídanému," tvrdí ministr zahraničí.
Poprvé v historii jsme totiž svědky rychlé transformace teroristické skupiny do podoby státu a Zaorálek dává za pravdu americkému prezidentu Baracku Obamovi, který uvedl, že nebezpečí je tak obrovské, že již nemůže být zveličeno.
"Nejen že čelíme terorismu, který je sofistikovanější a bezohlednější než kdykoli předtím. Zásadní změna spočívá v tom, že zatímco al-Kajdá byla v Afghánistánu hostem nebo parazitem Tálibánu, tady naopak teroristická skupina ovládla území a získala parametry státu - disponuje mimořádnými zdroji z prodeje ropy, loupeží majetku a organizování únosů," píše Zaoráloek v novinách.
Islámský stát má dobře vyzbrojenou armádu a pokud by tato síla v budoucnu dokázala konsolidovat a motivovat 20 miliónů sunnitů v regionu, vznikl by obrovský problém i pro nás. "Působení těchto bojovníků se neomezuje pouze na obsazená území; ambice je daleko širší. Hnutí otevřeně prohlašuje, že jeho cílem je Evropa. Řadu evropských vlád děsí skutečnost, že stovky jejich vlastních občanů vybavených schengenskými pasy odjíždějí bojovat v řadách džihádistů," dodává ministr zahraničí.
Ještě horší ale podle něj bude, až se tito bojovníci vrátí zpět, nábožensky zradikalizovaní i bojově zocelení, a budou inspirovat následovníky ve svých komunitách a připravovat teroristické útoky na našem území. "Není divu, že v oné večerní debatě nejvyšších představitelů členských států NATO někteří opakovaně prohlašovali, že tento problém vnímají jako největší hrozbu současné Evropě. Proto panovala na summitu tak široká shoda, že právě zde a nyní potřebujeme promyšlenou strategii a začít jednat," dodal Zaorálek s tím, že celý proces bude nesmírně obtížný a zdlouhavý.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 52 minutami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 1 hodinou
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 2 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 3 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 4 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
včera
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
včera
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
včera
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
včera
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
včera
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
včera
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
včera
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
včera
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
včera
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
včera
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
včera
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
Z Hollywoodu přišla velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 36 let a jen několik dní před svými narozeninami nečekaně zemřela americká herečka Hayden Panettiere. O úmrtí informovala americká televizní stanice ABC News.
Zdroj: Lucie Podzimková