Ankara - Počet lidí, napojených na radikální hnutí Islámský stát (IS), se v Turecku blíží ke třem tisícům. S odvolání na tajnou službu o tom dnes informoval turecký list Hürriyet.
Policie prý zvýšila pohotovost, protože tyto lidi považuje za spící buňky, které mohou kdykoli zaútočit.
V řadách IS bojuje podle odhadů ministerstva zahraničí až 1000 Turků. Turecko vyhostilo přes 1100 lidí podezíraných z terorismu a zakázalo vstup na své území více než 7200 lidí.
Turecká tajná služba chce, aby bylo 3000 potenciálních členů IS v Turecku sledováno a aby se zjistilo, do jaké míry jsou připraveni zaútočit. V nebezpečí jsou podle ní hlavně zastupitelské úřady západních zemí. Turecko zvýšilo bezpečnostní opatření kolem nich už v souvislosti s útoky ve Francii.
Proti IS začali bojovat zpočátku hlavně kurdští milicionáři pešmergové. USA v srpnu daly dohromady koalici, jejíž letadla útočí na pozice IS. Rychlé územní zisky IS se připisují zkorumpovanosti armády. Na mnoha postech prý vojáci neměli zbraně anebo členové posádek byli pouze na výplatních listinách, ale ne na svých postech.
Podle agentury Reuters odhadují iráčtí bezpečnostní představitelé, že nynější armáda má sedm až devět divizí, tedy možná až 270.000 vojáků. Ne všechny jsou prý ale plně bojeschopné. Před vstupem IS do Iráku měla tamní armáda podle dokumentace 14 divizí.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
před 1 hodinou
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
před 2 hodinami
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
před 3 hodinami
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
před 3 hodinami
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
před 4 hodinami
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
před 5 hodinami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 6 hodinami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 6 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 7 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 8 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 9 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) se ocitla pod silným tlakem opozice, který ve čtvrtek vyvrcholil společným voláním po její rezignaci. K původní výzvě Pirátů se nyní přidali také zástupci stran ODS, TOP 09 a Starostů. Důvodem nespokojenosti nejsou jen odborná pochybení, ale i čerstvá zjištění týkající se jejího soukromého života a bydlení.
Zdroj: Libor Novák