Kyjev/Moskva - Z mírové dohody, která byla uzavřena v září v běloruském Minsku, je jen cár papíru. Na Donbasu pokračují tvrdé střety mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armáda. Za posledních 24 hodin padlo sedm vojáků a dalších 24 bylo zraněno.
Armádní mluvčí Vladyslav Selezňov uvedl, že největší střety se odehrávají u města Dabalceve. Operaci u toho města dnes ohlásili také povstalci.
Moskva dnes informovala, že na Donbas vyšle v pořadí dvanáctý konvoj s materiální pomocí.Kamiony v úterý vyjedou z Moskevské oblasti do Rostovské oblasti, kde se podle ruského ministerstva pro mimořádné situace připojí ke koloně dalších nákladních vozů s pomocí, která se v regionu mezitím formuje. Zatím není známo, kdy konvoj na Donbas dorazí.
Zásilky, které kolony ruských nákladních vozů opakovaně dopravují na východní Ukrajinu, Moskva označuje za humanitární pomoc. Kyjev ale Rusko obviňuje, že tímto způsobem zásobuje i vojenským materiálem separatisty.
Moskva dnes z odpovědnosti za nové násilí obvinila Kyjev a vyzvala Západ, aby ukrajinskou vládu nepodporovala zamýšleným zpřísněním sankcí.
"Jsme svědky pokusů o zmaření mírového procesu a toho, jak se znovu a znovu kyjevské vedení snaží vyřešit problém potlačením jihovýchodu za použití síly," prohlásil na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Očekáváme, že naši západní partneři neudělají nic, co by poskytlo Kyjevu dojem, že všechny jejich akce dostanou automaticky podporu Západu."
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ohradil proti možnému zpřísnění sankcí, které nyní Moskvě hrozí. Dodal, že další pokus zvýšit ekonomický nátlak na Rusko bude "zcela zničující, neospravedlnitelný a naprosto krátkozraký".
Lavrov dnes opětovně vyzval Západ, aby nevyvolával protiruskou hysterii, a prohlásil, že je bláhové čekat, že se separatisté bez odpovědi nechají ostřelovat vojáky.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Armáda Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
před 1 hodinou
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
před 2 hodinami
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
před 4 hodinami
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
před 5 hodinami
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
před 6 hodinami
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
před 7 hodinami
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
před 8 hodinami
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
před 9 hodinami
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
včera
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
včera
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
včera
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
včera
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
včera
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
včera
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
včera
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
včera
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
včera
Právník zabil miliardáře stojícího za slavným seriálem Netflixu. Byl popraven
včera
Zemřel Jan Hraběta, člen legendárních Cimrmanů
Českou hereckou obec zasáhla ve čtvrtek velmi smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel herec Jan Hraběta, člen legendárního souboru Divadla Járy Cimrmana. Hraběta se dobře znal i s dramatikem a prezidentem Václavem Havlem.
Zdroj: Jan Hrabě