Bosna má nového premiéra, na vládu ještě čeká

Sarajevo - Tříčlenné předsednictvo Bosny, zastupující tři hlavní národy země, Chorvaty, Srby a Bosňáky, jmenovalo dnes profesora architektury Denise Zvizdiče (50) novým premiérem.

Je to první krok k vytvoření nové celostátní vlády, na kterou země čeká od voleb konaných už loni v říjnu. Nový kabinet by měl prosadit reformy požadované Evropskou unií, aby země mohla vstoupit na cestu vedoucí k členství v EU.Sestavení vlády zpomalily spory o rozdělení funkcí i složitý systém sdílení moci mezi jednotlivými etniky, který vznikl jako dědictví po krvavé válce v letech 1992 až 1995 po rozpadu Jugoslávie. Důsledkem je ale i zpomalení reforem a na cestě k členství v EU Bosna zaostává za ostatními bývalými jugoslávskými republikami.Republika srbská, jeden ze dvou samosprávných celků, vytvořila vlastní vládu již v prosinci. Jmenování nového premiéra ale brzdily průtahy při vytváření nových orgánů v druhé polovině země, muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny.Zvizdić, který už v minulosti působil jako šéf sarajevského kantonu a předseda parlamentu muslimsko-chorvatské federace, byl nominován nejsilnější bosňáckou Stranou demokratické akce (SDA), které křeslo premiéra připadá v rámci dohod o dělbě moci. Kritici však pochybují o jeho schopnosti zavést zemi na cestu reforem.Postavení celostátního premiéra navíc podkopávají výstrahy vůdce bosenský Srbů Milorada Dodika, že se postaví proti jakýmkoliv celostátním zákonům, které by oslabovaly Republiku srbskou.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Denis Zvizdič (bosenský premiér)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 11 minutami

před 17 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy