Obávaná jednotka Azov: Na straně Ukrajinců válčí Chorvati proti Srbům

Kyjev/Záhřeb - Do konfliktu na východní Ukrajině se promítá i relativně nedávná válka v bývalé Jugoslavii. K praporu Azov se přidávají Chorvaté, aby bojovali proti Srbům, kteří stojí na straně proruských separatistů.

Švédský odstřelovač Mikael Skillt už celý rok působí na Ukrajině, jen tuto zimu se na měsíc vrátil domů do Švédska, aby viděl rodinu a pozdravil se s přáteli. "Nikdy nevíš, jestli se nevidíte naposledy," říká v jednom kyjevském hotelu. Mikael nyní působí jako instruktor a trénuje nové dobrovolníky pro prapor Azov.

Jednotku, která je spojována s krajně pravicovým Pravým sektorem, provází zejména ze strany proruských bojovníků špatná pověst, prý jsou to nacionalisté a někdy dokonce neonacisté. Dobrovolníci z praporu ale podobná obvinění odmítají, radikálové údajně mezi nimi nemají místo. A k zajatcům se prý chovají vždy čestně a podle válečných pravidel.

VIDEO: Obávaný ukrajinský prapor Azov

Zdroj: YouTube

K Mikaelově jednotce stále přicházejí noví zájemci, kteří nejprve procházejí čtyřtýdenním výcvikem. Mezi cizinci, kteří chtějí sloužit v praporu Azov, je prý nejvíce Chorvatů - a přichází jich stále víc. Právě teď jich je ve výcviku sedm, nejmladší je čerstvě plnoletý, nejstarší bojoval již za občanské války v bývalé Jugoslávii, ze které si odnesl velkou jizvu.

Celkem je prý mezi dobrovolníky víc než 25 Chorvatů. Většinou se dřív neznali, pocházejí z různých částí této balkánské země, jedno je ale spojuje. "Chceme být tam, kde na ruské straně působí Srbové, chceme s nimi bojovat," říkají chorvatští dobrovolníci Mikaelovi, který opustil dobře placenou práci ve Stockholmu a vypravil se hned na začátku střetů na Ukrajinu. Ta se prý stala jeho novou vlastí a věří v její vítězství.

Prapor Azov je dnes uznávanou jednotkou, ve které od začátku bojů působili i cizinci. Donedávna byli nejpočetněji zastoupeni Skandinávci, ale nyní už je nejvíc Chorvatů. "Hochům z Chorvatska tahle válka dost připomíná to, co se dělo začátkem 90. let u nich doma," říká instruktor mužů, kteří raději skrývají svou totožnost a často i důvody, proč na Ukrajinu dorazili.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Chorvatští vojáci Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy