Moskva - Gerard Depardieu zřejmě zanevřel na Rusko. Údajně se sbalil a vrátil zpět do Belgie. S touto zprávou přišel ruský novinář a spisovatel Viktor Šenderovič na Facebooku a hned se sarkasticky vysmál francouzskému herci, Rusku i Putinovi.
Francouzský herec Gerard Depardieu údajně po dvou letech opustil Rusko a vrátil se do Belgie, kde předtím žil. Touto překvapivou zprávu zveřejnil na Facebooku ruský novinář a spisovatel Viktor Šenderovič.
"Gerard Depardieu už nežije v Saransku. Zdrhnul do Belgie. V rozhovoru řekl, že ho jeho krátký pobyt v Rusku znovu přesvědčil, že je Francouz. Říkám vám, že to bude na dlouho," napsal Šenderovič a dodal: "Doufám, že tomuto zvratu v osudu velkého herce se budou federální kanály věnovat tak detailně jako to dělaly v minulosti".
Informace je stará dva dny a ruská média se s ní dosud nepochlubila. Pokud je skutečně pravdivá, není divu. Depardieu se stal v Rusku vítanou celebritou světového formátu. Zřejmě neexistuje umělec jeho formátu, který by se z jakékoli západní země přestěhoval právě do Ruska. Rád se s ním nechával fotografovat i prezident Vladimir Putin.
Sám Depardieu se před dvěma lety, kdy se přestěhoval do Ruska, naprosto rozplýval. "Miluji svou zemi - Rusko. O ruský pas jsem požádal a bylo mi vyhověno. Žít v Rusku je skvělé. (...) Mám moc rád svého prezidenta Vladimíra Putina a on zase mě," napsal Depardieu v otevřeném dopise, který v lednu 2013 přetiskl francouzský deník Le Figaro. Jindy Putina dokonce přirovnal k papeži Janu Pavlu II.
Tehdy herci udělil ruské státní občanství a zároveň předal pas sám prezident Putin. A pochopitelně se u toho nechal natočit i vyfotografovat. Teď by patrně raději, kdyby tyhle záznamy neexistovaly. Depardieu se k němu otočil zády a uprchl s jedovatou poznámkou, že až v Rusku si uvědomil, že je Francouz.
Na sociálních sítích se tomu vysmívají sami Rusové. Pod příspěvkem novináře Viktora Šenderoviče například jeden z diskutujících velmi příhodně cituje francouzského šlechtice markýze de Custine. Ten býval nadšeným obdivovatelem Ruska a dokonce se tam v první polovině devatenáctého století vydal. Na pouhé tři měsíce. Tato zkušenost ho naprosto změnila - vrátil ze zcela zhnusený z čehokoliv ruského.
Markýz de Custine o tom napsal slavnou knihu Dopisy z Ruska s podtitulem Rusko roku 1839. A z ní pochází zmiňovaný citát: "Když vaše děti budou nadávat na Francii, prosím, použijte můj recept a řekněte jim: Jděte do Ruska! Tato cesta je vhodná pro každého Evropana. Každý kdo je obeznámen s Ruskem, žije rád v jakékoli jiné zemi."
Motivy, proč se Depardieu rozhodl opustit Rusko, jsou ale možná stejně přízemní, jako když vrátil francouzský pas a rozhodl se stát Rusem. Depardieu totiž odmítl platit vysoké milionářské daně, které Francie zavedla pro bohaté. Ty dosahují až 75 procent jejich příjmů.
Rusové teď spekulují, že pro útěk a rozprodej svého ruského majetku má herec podobný - finanční - důvod. Hodnota jeho majetku začala s ruskou válkou na Ukrajině a padajícím rublem rychle padat. A to přitom herec v Rusku plánoval velké věci. Chtěl otevřít palírnu a vyrábět ruskou bio-vodku.
Podle ruského novináře Šenderoviče se Gerard Depardieu vrátil do Belgie, kde žil potom, co utekl z Francie a ještě předtím, než se vrhl do náruče prezidenta Putina.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Depardieu se nevyhne dalšímu soudu. Herečka po sedmi letech dosáhla svého
Gérard Depardieu , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
26. května 2026 21:04
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
26. května 2026 19:57
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
26. května 2026 19:21
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Zdroj: Jan Hrabě