Atény – Řekové doufají, že se jim podaří co nejdříve dosáhnout dohody o ruském plynovodu, kterým bude proudit ruský plyn přes řecké území dál do Evropy. Řecký prezident už o tom jednal s Vladimirem Putinem i ředitelem Gazpromu.
Řecký ministr životního prostředí a energie Panajotis Lafazanis se po úterní schůzce nechal slyšet, že doufá v brzké uzavření dohody o novém plynovodu. Athény zájem projevily už po dřívější schůzce mezi premiérem Alexisem Tsiprasem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.Řecko se teď potýká s finančními problémy a snaží se se svými věřiteli dohodnout na uvolnění dalších peněz ze záchranného programu. Řecká vláda zároveň doufá, že by od Moskvy mohla získat zálohu na projekt plynovodu na základě budoucích zisků souvisejících s provozováním plynovodu.Podle německých médií by smlouva mezi Moskvou a Athénami mohla přinést až 5 miliard eur. Rusko ale podobné spekulace rázně vyvrátilo. Šéf Gazpromu Alexej Miller se po dnešním setkání s Tsiprasem podle Reuters o žádných zálohových platbách nezmínil.
„Naše země má na plynovodu velký zájem, patří to k našim prioritám," sdělil Lafazanis, který se v úterý s Millerem setkal samostatně. Řekové prý pokračují v jednáních s ruskou stranou a doufají, že se jim brzy podaří dospět k dohodě.
Projekt Turkish stream nahradil plán jiného plynovodu, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Tenhle projekt byl ale kvůli sporům s Evropskou unií nakonec zrušen.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 1 hodinou
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 2 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 3 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 3 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 4 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 5 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 5 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 6 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 7 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 8 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 9 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 9 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 9 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 18 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 18 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
Vítězství opoziční strany Tisza v maďarských parlamentních volbách vyvolalo okamžitou vlnu reakcí napříč celou Evropou. Přední představitelé Evropské unie i jednotlivých států vnímají výsledek jako zásadní obrat v dosavadním směřování země. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v této souvislosti uvedla, že maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji, a zdůraznila, že si země vybrala společnou evropskou budoucnost.
Zdroj: Libor Novák