Kyjev – Podle informací Pravého sektoru se dnes v hlavním ukrajinském městě chystá demonstrace. Skupina svolává svoje příznivce před prezidentský palác. Co se bude dít, ale není jasné. Situace je nečitelná, varuje politolog a bývalý člen ODS Tomáš Haas.
„Co se stane v příštích hodinách v Kyjevě? Situace je nečitelná a zprávy jsou nejasné. Ukrajinský tisk mlčí a jediné zprávy jsou od velení Pravého sektoru na jeho veřejných internetových stránkách," popisuje na Facebooku aktuální situaci na Ukrajině Haas.
Jednu teorii ale analytik přesto má. „Po včerejším střetu ozbrojených sil Pravého sektoru a armádou, je pravděpodobné, že došlo k roztržce Dmytro Jaroše a velení Pravého sektoru s ukrajinským Generálním štábem. Pravý sektor to chce řešit demonstrací síly a záleží na tom, zda demonstrace proběhne v klidu, nebo dojde ke střetu s Ukrajinskou policií a případně armádou," domnívá se Haas.
Možní je podle něj v tuto chvíli vše. „Pravý sektor vyhrožoval svou schopností převzít moc na Ukrajině již dlouho a hlavní otázkou je, nyní, když přímo v jeho velení pracují američtí poradci, do jaké míry má tato demonstrace síly americkou podporu. Na další vývoj jsem opravdu zvědav, v každém případě bude význam dnešních událostí velký," varuje analytik s tím, že v Kyjevě dnes jen těžko proběhne obyčejná demonstrace.
„Kdyby se jednalo jen o demonstraci, sotva by ji velení neonacistů svolávalo tak narychlo a prakticky vyhlašovalo mobilizaci svých členů, stoupenců a 'bojovníků'," dodává Haas, který poukazuje na zprávy přímo od Pravého sektoru, podle kterých se ukrajinští parašutisté pokusili odzbrojit jednotku Pravého sektoru.
„Jako poslanec Vrcholné rady, budu požadovat důkladné vyšetření incidentu. Odpovědnost za provokaci a za pokus o vyvolání konfliktů mezi vojáky a bojovníky DUK nese politické a vojenské vedení. Očekávám rychlou reakci orgánů a vysvětlení případu. Chci slyšet odpověď, na čí příkaz byla provedena provokace proti jedné z nejbojeschopnějších jednotek na ukrajinské frontě," komentoval nepřehlednou situaci kolem ozbrojení jednotky vůdce Pravého sektoru Dmytra Jaroš, který o celém incidentu mluví jako o provokaci.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí) , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
před 1 hodinou
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
před 2 hodinami
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
před 3 hodinami
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
před 4 hodinami
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
před 5 hodinami
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 5 hodinami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 6 hodinami
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 7 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 8 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 9 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
včera
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
včera
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
včera
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
včera
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
včera
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
včera
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou.
Zdroj: Lucie Podzimková