Minsk – Kontaktní skupina po řešení knize na Ukrajině se dnes po dvou týdnech sešla a vyslechla zprávu o činnosti pracovních podskupin.
Jednání skupiny bylo podle evropských diplomatů konstruktivní, schůzka zástupců ukrajinské vlády, Ruska a donbaských separatistů nicméně průlom nepřinesla. Delegace povstalců obvinila Kyjev, že jednání sabotuje.
Skupina si také vyslechla činnost podvýborů, které jsou pověřeny řešením bezpečnostních, politických, hospodářských a humanitárních problémů. „Všechny projednávané otázky jsou složité. Je ale možné říct, že podskupiny pracují konstruktivně a dosáhly pokroku. Ale o průlomu hovořit nelze," komentovala setkání Heidi Tagliaviniová, zmocněnkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která jednání zprostředkuje.
Tagliaviniová se na začátku června své funkce v kontaktní skupině vzdala s vysvětlením, že jednání stagnuje a nepřináší výsledky. Dnes účastníkům jednání oznámila, že její nástupce už byl vybrán, jeho jméno ale neprozradila.O pozitivních výsledcích mluvil po schlzce i zástupce doněckých vzbouřenců Denis Pušilin.
„Není to ale to, co jsme očekávali. Proces se příliš táhne, což ovlivňuje i situaci na linii palebného dotyku (v Donbasu)," řekl Pušilin. Jeho luhanský kolega Vladislav Dějněgo obvinil Kyjev, že jednání v Minsku sabotuje. „Není to jen zdržování, ale přímo sabotáž ze strany Ukrajiny," prohlásil.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
před 1 hodinou
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
před 3 hodinami
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
před 4 hodinami
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
před 5 hodinami
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
před 6 hodinami
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
před 7 hodinami
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 8 hodinami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 8 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 9 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 10 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 11 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 12 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 12 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 13 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 14 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 15 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
Evropská komise oficiálně požádala o dodržování zásad fair play a transparentní soutěže ve sportovním prostředí. Reagovala tak na situaci, kdy byl zrušen jednozápasový trest pro americkou fotbalovou hvězdu Folarina Baloguna. K tomuto kroku došlo poté, co spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a šéf federace FIFA Gianni Infantino.
Zdroj: Libor Novák