Moskva dodává do Damašku zbraně, píše ruský tisk. Putinův mluvčí se vykrucuje

Moskva - Podle informací ruského listu Kommersant Moskva dodává syrské armádě lehké zbraně, kamiony a obrněné transportéry na účet zálohy 400 milionů dolarů (asi 9,6 miliardy Kč), kterou Sýrie v předstihu zaplatila za nedodané protiletecké rakety S-300. Ruský exportér Rosoboronexport tyto zprávy zatím oficiálně nekomentoval.

"V tuto chvíli se uskutečňuje, anebo už je skoro dokončena dodávka několika zásilek palných zbraní, granátometů, obrněných transportérů BTR-82A, vojenských kamionů Ural a další výzbroje nutné pro vedení místních bojových operací a přepravu syrských vojáků," napsal ruský list s odvoláním na své zdroje z řad vývozců zbraní.

Moskva je přesvědčena, že dodávkami zbraní pomáhá v boji proti terorismu, zatímco podle Washingtonu pomáhá režimu, který je sám zodpovědný za šíření terorismu. Tyto rozpory podle listu nejspíše pohřbí záměr Moskvy připojit vojska Bašára Asada ke koalici proti hnutí Islámský stát (IS).

Zdroj: YouTube

Mluvčí Kremlu se dnes ohledně podezření o nasazení ruských vojáků do bojů v Sýrii vyjádřil vyhýbavě. "Je zde zjevná hrozba, která pramení z ustavičných snah Islámského státu rozšiřovat oblast svého vlivu. Jediná síla, která tomu klade odpor, jsou syrské ozbrojené síly. Jiné organizované, bojeschopné síly tam prostě nejsou," řekl mluvčí Dmitrij Peskov a dodal, že Rusko vidí jako svou povinnost poskytovat podporu režimu Bašára Asada v boji s touto hrozbou.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes zopakoval, že přítomnost ruských vojáků v Sýrii souvisí s dodávkami ruských zbraní syrské armádě: "Jsou tam, aby pomohli Syřanům tu techniku si osvojit," zdůraznil podle agentury TASS. Připustil také, že zbraně dopravují ruská letadla, která přepravují také humanitární pomoc.

Lavrov jako mylný úsudek odmítl výhrady Američanů k podpoře Asadovi, což prý vede jen k posilování Islámského státu. "To je logika, která je naprosto vzhůru nohama... Je obrovskou chybou, že koalice vedená Spojenými státy nepočítá s žádnou součinností (se syrskou vládou)," řekl.

K přítomnosti Rusů v Sýrii se dnes vyjádřil i izraelský ministr obrany Moše Jaalon. Rusko podle něj poslalo do země vojenské poradce i přímo vojáky, jejichž cílem je připravit k používání leteckou základnu poblíž města Latákíja. Na ní by pak mohly být umístěny stíhačky a vrtulníky určené k leteckým úderům proti islamistům. "Jak tomu rozumíme, tak v této fázi jde jen o menší množství osob, které zahrnují poradce, bezpečnostní tým a tým, který má na starosti přípravu letadel a bojových vrtulníků," řekl Jaalon novinářům.

Související

Ukrajinská armáda

Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat

Válka na Ukrajině prochází zásadním bodem zlomu. Podle analýz z bojiště i vyjádření vojáků přímo z první linie se zdá, že dlouhé období ruských územních zisků skončilo. Důstojník Kyrylo Bondarenko ze speciální jednotky bezpilotních systémů potvrzuje, že u ruských jednotek je patrné vyčerpání a nálada se dramaticky mění v neprospěch agresora.
Test rakety Sarmat

Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil úspěšný test mezikontinentální balistické rakety Sarmat, známé v kódovém označení NATO jako „Satan II“. Podle prohlášení Kremlu byla zkouška provedena úspěšně a raketa by měla být zařazena do bojové pohotovosti do konce letošního roku. Putin tento systém označil za nejmocnější na světě a zdůraznil, že jeho ničivá síla výrazně převyšuje jakékoliv západní ekvivalenty.

Více souvisejících

Ruská armáda Sýrie Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Andrij Jermak

Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby

Kyjevský soud ve čtvrtek poslal Andrije Jermaka, bývalého blízkého spolupracovníka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, do vazby. Strávit by v ní měl minimálně dva měsíce. Jermak je podezřelý z korupce a praní špinavých peněz. O rozhodnutí soudu informovala stanice France24. 

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla

Osmibodový náskok v čele ligové soutěže dával fotbalové Slavii naději, že by po vítězném derby se Spartou mohla už v sobotu slavit ligový titul. Dopředu bylo jasné, že se o něj může  připravit už jen sama. Počítalo se však s tím, že by se o trofej mohla připravit sportovně. Jenže nakonec se o něj málem připravila ryze nesportovní cestou, avšak jen a jen vlastní vinou. Její příznivci totiž vběhli z Tribuny Sever na hrací plochu pouhé tři minuty před koncem derby, v němž sešívaní vedli 3:2 a tím tak předčasně duel ukončili. Rozhodně tím svým miláčkům nepomohli, naopak hodili na ně dost možná věčný cejch někoho, kdo zase jednou výrazně poškodil jméno českého fotbalu, který dělal vše možné pro to, aby se stal civilizovanou soutěží.

včera

Ilustrační fotografie.

Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě

Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.

včera

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka

V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů. 

včera

včera

Ukrajinská armáda

Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat

Válka na Ukrajině prochází zásadním bodem zlomu. Podle analýz z bojiště i vyjádření vojáků přímo z první linie se zdá, že dlouhé období ruských územních zisků skončilo. Důstojník Kyrylo Bondarenko ze speciální jednotky bezpilotních systémů potvrzuje, že u ruských jednotek je patrné vyčerpání a nálada se dramaticky mění v neprospěch agresora.

včera

Vladimir Putin a Donald Trump uspořádali po summitu na Aljašce tiskovou konferenci

V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem

Geopolitická scéna řeší zásadní otázku: Je Rusko skutečně připraveno znovu jednat o ukončení války na Ukrajině? Podle analýzy Thomase Grahama z Rady pro mezinárodní vztahy (CFR) vykazuje Kreml v posledních týdnech neobvyklý zájem. Zatímco po vypuknutí války v Íránu koncem února ruská diplomacie vyčkávala, nyní se Vladimir Putin i ministr zahraničí Sergej Lavrov aktivně snaží obnovit kontakt s Washingtonem.

včera

Varování pro spotřebitele: salmonela v mletém vepřovém ze zahraničí

Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve čtvrtek vydala varování pro české spotřebitele. Důvodem je nález nebezpečné bakterie salmonely v šarži mletého vepřového masa, které bylo zachyceno v prodejně obchodního řetězce Albert v Teplicích. Přestože produkt již není v běžném prodeji, inspektoři varují před jeho možnými zásobami v domácnostech.

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky

Stát po několikaleté odmlce znovu otevírá možnost pro české domácnosti, aby své úspory zhodnotily prostřednictvím investic do státního dluhu. Vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a Motoristů se rozhodla obnovit projekt Dluhopis Republiky, čímž reaguje na potřebu zajistit financování rostoucích státních výdajů. Podle ministerstva financí jde o strategický krok, který má diverzifikovat okruh věřitelů a snížit jednostrannou závislost státu na velkých bankovních domech.

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud

Německý soud se v ostře sledovaném sporu postavil na stranu spotřebitelů a rozhodl, že výrobce čokolád Milka porušil zákon o hospodářské soutěži. Předmětem žaloby, kterou podala agentura na ochranu spotřebitelů, byla takzvaná „smrskflace“ (shrinkflation). Výrobce Mondelez International totiž u mnoha druhů svých čokolád snížil hmotnost ze 100 gramů na 90 gramů, aniž by adekvátně změnil vzhled obalu.

včera

Donald Trump a Si Ťin-pching

Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět

Státní návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pekingu pokračuje v duchu okázalé diplomacie a strategických vyjednávání. Po úvodním bloku rozhovorů si prezident dopřál čas na odpočinek, po kterém následuje slavnostní státní banket. Program vyvrcholí v pátek ráno pekingského času dalšími bilaterálními jednáními nad čajem a pracovním obědem, po nichž se Air Force One vydá na zpáteční cestu do Washingtonu.

včera

Evika Siliňová na summitu EU. (6. března 2025).

Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala

Lotyšská premiérka Evika Siliņa ve čtvrtek oznámila svou rezignaci, čímž vyvolala pád středopravicové vládní koalice. Toto rozhodnutí přichází v kritické době, jen několik měsíců před plánovanými parlamentními volbami, které se mají konat v říjnu. Předsedkyně vlády ve svém televizním prohlášení uvedla, že sice odstupuje z funkce, ale rozhodně se nevzdává svého politického úsilí.

včera

Test rakety Sarmat

Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil úspěšný test mezikontinentální balistické rakety Sarmat, známé v kódovém označení NATO jako „Satan II“. Podle prohlášení Kremlu byla zkouška provedena úspěšně a raketa by měla být zařazena do bojové pohotovosti do konce letošního roku. Putin tento systém označil za nejmocnější na světě a zdůraznil, že jeho ničivá síla výrazně převyšuje jakékoliv západní ekvivalenty.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že během vrcholící války s Íránem uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Podle prohlášení jeho úřadu se setkal s emirátským prezidentem šejchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Izraelská strana označila toto setkání za historický průlom ve vzájemných vztazích obou zemí. K jednání mělo dojít 26. března v oázovém městě Al-Ajn poblíž hranic s Ománem a trvalo několik hodin.

včera

Donald Trump a Si Ťin-pching

Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa

Čínský vůdce Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump zahájili v Pekingu svůj ostře sledovaný summit s cílem upevnit vzájemné partnerství. Si Ťin-pching v úvodu setkání zdůraznil, že by obě mocnosti měly vystupovat spíše jako partneři než jako soupeři. Podle jeho slov se svět nachází na nové křižovatce a společná prosperita je klíčem k řešení globálních výzev. Trump reagoval slovy o fantastickém vztahu a označil čínského prezidenta za skvělého lídra.

včera

Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat

V nadcházejícím týdnu nás čeká proměnlivé počasí s postupným oteplováním. Zatímco pondělí přinese na většinu území spíše mírnější teploty a na východě i vydatnější srážky, v dalších dnech se rtuť teploměru vyšplhá k příjemnějším jarním hodnotám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy