Švýcarská policie opět zatýkala úředníky FIFA, dokonce na stejném místě

Curych - Vyšetřování velké korupční kauzy ve vrcholných kruzích FIFA nadále pokračuje a společně s ním i zatýkání. Podle sdělení některých periodik se za mřížemi ocitlo více než tucet dalších podezřelých.

Zatímco zajištění minimálně dvanácti osob potvrdil list New York Times s odvoláním na úředníky v činném řízení a agentura Reuters, mluvčí curyšské policie odmítl sdělit médiím jakékoli podrobnosti. Místem zásahu mužů zákona byl luxusní hotel Baur au Lac. Tady se ubytovali delegáti svolaní na dvoudenní zasedání výkonného výboru FIFA.

Mezi zajištěnými osobami jsou zástupce Hondurasu Alfredo Hawit, předseda regionální konfederace CONCACAF a Paraguayec Juan Ángel Napout, šéf jihoamerické konfederace CONMABOL. Sedmapadesátiletý Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen. Čtyřiašedesátiletý Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky. Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.

Podle New York Times na seznamu osob určených k zatčení nefiguroval dlouholetý předseda FIFA Sepp Blatter. Podobná akce na stejném místě proběhla v květnu tohoto roku, kdy policie zajistila 18 lidí pocházejících z 12 zemí.

Zástupce FIFA prohlásil, že Mezinárodní fotbalová organizace byla o policejní akci zpravena, ale další podrobnosti odmítl sdělit. "O opatřeních přijatých dnes ráno americkým ministerstvem spravedlnosti víme a FIFA bude nadále plně spolupracovat při šetření případu vedeného ze strany USA, jak je povoleno podle švýcarského práva, stejně jako šetření ze strany švýcarského Úřadu generálního prokurátora."

Dvoudenní jednání výkonného výboru mělo projednat schválení reforem, které by vyřešily obavy obavy sponzorů působících ve fotbalové sféře a zmírnily tlak ze strany právních celků. Sepp Blatter, který byl v únoru ze své funkce odvolán, považuje celou kauzu za mstu ze strany USA, protože jí nebylo přiděleno pořádání mistrovství světa 2022. Úřady vznesly obvinění proti funkcionářům FIFA, podle nichž se tito dopouštěli vydírání, praní špinavých peněz a podvodů. Momentálně se vyšetřovatelé zaměřují na podezřelé osoby z oblasti Jižní a Střední Ameriky.

Probíhající korupční skandál FIFA je veřejností považován za kontroverzní, zejména kvůli způsobu jeho vedení ze strany americké justice proti zločinům spáchaným v zahraničí. Americké úřady proti cizincům zasahovaly v několika případech, které byly na hranici právní legality, v tomto případě je základem vedení vyšetřování účast amerických bank v údajné korupci v řadách FIFA.

Podle posledích zpráv i přes zásah policie bude jednání Mezinárodní fotbalové federace pokračovat podle plánu, tedy v 9:00 evropského času bude zahájeno.

Související

FIFA, ilustrační fotografie.

Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA

Evropská fotbalová unie UEFA rázně vystoupila proti předsedovi Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA Giannimu Infantinovi. Stalo se tak poté, co šéf světového fotbalu pod tlakem ostré kritiky stál z stolu návrh na prodej podílů v Mistrovství světa a dalších klíčových turnajích soukromým investorům. Vedení UEFA ve svém oficiálním prohlášení zdůraznilo, že Infantino ztratil důvěru široké fotbalové veřejnosti a že jeho současný způsob řízení organizace je neudržitelný.
FIFA, ilustrační fotografie.

Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA

Evropská fotbalová unie UEFA učinila nevídaný krok v boji proti plánům mezinárodní federace FIFA. Všech padesát pět členských asociací se na svém mimořádném zasedání jednomyslně shodlo na bojkotu veškerých turnajů pořádaných FIFA, pokud její předseda Gianni Infantino nepřehodnotí záměr prodat část práv na mistrovství světa americkým soukromým investorům. Evropský fotbal tak vyslal jasný signál, že odmítá jakékoliv snahy o privatizaci celosvětově nejvýznamnějších sportovních soutěží.

Více souvisejících

FIFA Sepp Blatter (FIFA) policie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

5. srpna 2026 17:17

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy