Reykjavík - Islandská parlamentní komise v sobotu večer rozhodla, že by se bývalý premiér Geir Haarde a tři ministři vlády, která Island přivedla v roce 2008 do finanční krize, měli zpovídat před soudem. Jak v neděli informuje britský deník The Independent, obvinění musí ještě schválit parlament.
Parlamentní vyšetřovací komise obvinila bývalou vládu z mimořádné nedbalosti, která na podzim 2008 vedla k pádu tří islandských bank a následné finanční krizi. Před zvláštní soudní tribunál by se podle komise měl postavit bývalý premiér Haarde, ministr financí Árni Mathiessen, bývalý ministr obchodu Björgvin Sigurdsson a bývalá ministryni zahraničí Ingibjörg Sólrún Gisladottirová.
Z 274stránkové zprávy vydané komisí vyplývá, že „bývalí ministři projevili svou nedbalost a měli by být souzeni a potrestáni“.
S obviněním souhlasilo pět z devíti členů komise. Nyní o něm musí rozhodnout parlament, který se zprávou komise začne zabývat v pondělí.
Pokud parlament o obvinění politiků rozhodne, budou souzeni zvláštním tribunálem, který byl k vyšetřování vládních úředníků vytvořen již v roce 1905. Od té doby však ani jednou nezasedl.
Bývalému premiérovi a třem ministrům hrozí v případě prokázání viny až dvouleté vězení a také pokuty.
Finanční krize propukla na Islandu v říjnu 2008 po pádu tří předních bank. Následně se zhroutila také islandská koruna a země se dostala na pokraj bankrotu. Tomu se Island vyvaroval díky drastickým škrtům ve státním rozpočtu a také půjčce od Mezinárodního měnového fondu.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Island se připojuje k bojkotu Eurovize kvůli účasti Izraele
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 1 hodinou
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 2 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 3 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 4 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 5 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 6 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 6 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 7 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 8 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 8 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 9 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 10 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 11 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
Izraelské letectvo dnes provedlo další ze série precizních úderů hluboko na íránském území. Stíhací letoun páté generace F-35I zničil v oblasti Kermánšáhu na západě Íránu připravené odpalovací zařízení balistických raket. Izraelské obranné síly (IDF) k útoku zveřejnily videozáznam a zdůraznily, že jejich prioritou zůstává systematická likvidace hrozeb namířených proti židovskému státu.
Zdroj: Libor Novák