Skopje - Makedonský prezident Ďorge Ivanov poskytl rozhovor německému deníku Bild. Vrcholný politik se v něm zlobí na Evropskou unii. Makedonie podle jeho slov doplácí na chyby, které učinili lídři unie v souvislosti s uprchlickou krizí.
Makedonský prezident si také stěžoval, že jeho země zatím stále ještě do EU nebyla přijata. Z evropského pohledu "my nejsme nic, ani unijní země, ani součást Schengenu, ani součást NATO. Nikdo nás nechce," uvedl Ivanov.
"Pokud jde o uprchlickou krizi, tak nyní platíme za chyby EU. Už jsme utratili 25 milionů eur našich daňových poplatníků a museli jsme vyhlásit celonárodní krizi," řekl Ivanov. "A co jsme od Evropy dostali? Nic! Ani cent! Namísto toho jsme my jako neunijní země nyní donuceni chránit Evropu před zemí EU, a sice Řeckem," dodal prezident.
Evropská unie podle něj v souvislosti s příchodem uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu i dalších zemí rezignovala na obavy týkající se bezpečnosti. "Kdybychom se spoléhali na Brusel, namísto toho, že budeme sami reagovat, byli bychom zaplavení džihádisty," dodal.
Zdroj: YouTube"Uprchlická krize má humanitární aspekt a bezpečnostní aspekt. Pokud jde o lidskost, Německo se zachovalo dobře. Pokud jde o bezpečnost, vaše země naprosto selhala," řekl prezident německému deníku. Kancléřka Angela Merkelová nicméně podle něj ukázala odvahu.
"Nikdo ale nemá odvahu říct, co nás ještě čeká. Jen mezi Súdánem a Egyptem se nachází 20 milionů migrantů, kteří se chtějí dostat do Evropy. A příliv uprchlíků neskončí, protože prostřednictvím Twitteru a Facebooku vědí všechno," varoval závěrem.
Související
Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva
Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru
makedonie , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě