Minsk - V Bělorusku byl zatčen prominentní běloruský podnikatel Juryj Čyž, který býval úzkým spolupracovníkem prezidenta Aleksandra Lukašenka. Tajná policie ho podezřívá z daňových podvodů, hrozí mu až sedm let ve vězení.
Čyž je vlastníkem stavební firmy Tripl a patří mezi největší běloruské boháče. Od devadesátých let byl blízkým poradcem autoritářského Lukašenka, ale upadl v nemilost.
"Spolu s ním byla zatčena řada dalších osob. Všichni jsou nyní ve vazební věznici KGB," potvrdil dnes představitel tajné služby Dmitryj Pobrjažin páteční informace běloruských médií.
Podle daňových podkladů firma Triple zaznamenala v prvních devíti měsících loňského roku čisté ztráty ve výši 51,5 miliardy běloruských rublů (přes 60 milionů korun).
Opozice nazývala Čyže prezidentovou "peněženkou". V roce 2012 ho Evropská unie přidala na seznam běloruských činitelů a firem, na které uvalila sankce kvůli porušování lidských práv v zemi. V únoru unie sankce zrušila.
Běloruská vláda kontroluje 70 procent ekonomiky této bývalé sovětské republiky.
Související
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
Litva schválila sestřelování balonů z Běloruska
Bělorusko , Juryj Čyž , Alexandr Lukašenko
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 1 hodinou
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden setkají na Pražském hradě, informovali spolupracovníci hlavy státu. Politici spolu budou řešit například státní rozpočet či zahraniční cesty.
Zdroj: Jan Hrabě