Kyjev – Už podruhé během několika dnů spolu telefonicky jednali nově zvolený americký prezident Donald Trump a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko. Budoucí hlava USA se údajně zajímala poslední vývoj na Donbasu a o otázky spojené s Krymem.
Prezident Petro Porošenko řekl, že ho nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump požádal o nástin vývoje situace v Donbasu a Krymu. Podle serveru Ukraine Today to uvedl na tiskové konferenci v Bruselu.
„Mohu vás ujistit, že problematiku ruské agrese a nelegálního záboru Krymu, nadnesl sám budoucí americký president Donald Trump. Nechci prozrazovat podrobnosti o jednání," oznámil Porošenko. Uvedl také, že tento rozhovor mu umožnil uvést Trumpa do problému a informovat ho o situaci na východní Ukrajině a Krymu.
„Ukrajina má silnou podporu ve Spojených státech, v americkém Kongresu, včetně republikánů i demokratů, a neočekáváme žádné mimořádné změny v této podpoře," řekl ukrajinský prezident.
Oba státníci spolu mluvili už 15. listopadu. Ukrajinský prezident při té příležitosti zdůraznil odhodlání k aktivní spolupráci ve prospěch strategického partnerství. Porošenko blahopřál Trumpovi a „zdůraznil význam rozhodné podpory Ukrajiny ze strany Washingtonu v odporu proti ruské agresi," konstatoval ukrajinský prezidentský úřad. Oba státníci se dohodli na pokračování kontaktů a na budoucím osobním setkání.
Donald Trump se k ukrajinské problematice během volební kampaně příliš nevyjadřoval, i když zdůrazňoval zájem na nápravě neuspokojivých americko-ruských vztahů. Podobné výroky Kyjev sledoval se znepokojením, protože se obává sblížení Washingtonu a Moskvy a růstu amerického izolacionismu.
Související
Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Aktuálně se děje
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
včera
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
včera
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
včera
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
včera
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
včera
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
včera
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
včera
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
včera
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
včera
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
včera
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
včera
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
včera
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
21. srpna 2026 21:38
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
21. srpna 2026 21:07
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.
Zdroj: Libor Novák