Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko-ruské podnikatelské fórum. Na seminář, jehož zahájení má být Zeman přítomen, přijelo v úterý do Ruska kolem 140 zástupců českých firem. Jde o nejpočetnější zahraniční podnikatelskou misi v dějinách České republiky. Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček už také uvedl, že má prezident v plánu mluvit také o kontroverzním článku o roce 1968.
Po zahájení podnikatelského fóra bude následovat Zemanova soukromá schůzka s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy. Při té příležitosti se podle Ovčáčka ohradí proti textu, který v Česku vyvolal velké pozdvižení.
„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij. Jeho text odsoudil mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
„Pan prezident dnes vyzve ruského premiéra Dmitrije Medveděva, aby se distancoval od článku na webu armádní televize Zvezda,“ uvedl Ovčáček na sociálních sítích. „Toto prohlášení je urážkou našeho národa,“ řekl podle mluvčího Zeman k článku na česko-ruském podnikatelském fóru v Moskvě.
3/3 Pan prezident považuje článek, který byl publikován na úvod oficiální návštěvy Ruska, za záměrnou provokaci.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 22. listopadu 2017
„Pan prezident považuje článek, který byl publikován na úvod oficiální návštěvy Ruska, za záměrnou provokaci,“ dodal Ovčáček na Twitteru. Článek je podle Zemana činem „novinářského šílence s vylízaným mozkem". Prezidenta přitom pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku. Zeman doufá, že ruské vedení článek „jasně odmítne".
Pokud se ruské vedení nebude od textu distancovat, půjde o "vážné narušení česko-ruských vztahů". Výzvy k předčasnému ukončení návštěvy, které se ozývají z Prahy, prezident uposlechnout nemíní. „Jeden novinářský blázen nemůže (česko-ruskou) spolupráci narušit," uvedl Zeman.
Související
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
Miloš Zeman , Srpen 1968 , Rusko
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě
před 43 minutami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 1 hodinou
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 2 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 3 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 5 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 5 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 6 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 6 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 7 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 9 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 10 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
Jihočeští kriminalisté se od pátku zabývají případem záhadného úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru, vyšetřovatel nařídil soudní pitvu. Nic ale nasvědčuje násilnému úmrtí osob.
Zdroj: Jan Hrabě