Kyjev - Zprávy o dalších mrtvých na donbaské frontě potvrzují výrazné zostření vojenské konfrontace na východě Ukrajiny. Podle agentury Unian za posledních 24 hodin zahynuli v bojích v Doněcké a Luhanské oblasti dva vojáci ukrajinské armády a 15 povstalců. Zraněno bylo přes dvacet lidí.
Bojuje se prakticky po celé linii fronty, nejtvrdší střety jsou hlášeny z města Horlivka, z okolí Doněcka a z předměstí Mariupolu, napsala ukrajinská agentura. Proruští separatisté údajně do bojů nasadili dělostřelectvo a minomety, jednotky ukrajinské armády na útoky povstalců "náležitě odpověděly," uvedl Unian.
Vysoké ztráty povstalců hlásí ukrajinské velení na severozápadním předměstí Horlivky, čtvrtmilionového hornického městě na linii fronty, které je pod kontrolou separatistů. Povstalci tam podle agentury Unian ztratili 15 bojovníků, dalších 13 ozbrojenců bylo zraněno.
Separatisté vysoké ztráty na své straně nepotvrzují. Jejich média nicméně poukazují na prudké zhoršení situace v Horlivce, kde ukrajinská armáda podle povstalecké agentury DAN nasadila do boje těžké zbraně zakázané minskými dohodami. Při ostřelování obytných čtvrtí byli podle agentury zraněni čtyři civilisté.
Podle prohlášení proruských povstalců se ukrajinská armáda v okolí Horlivky dopouští genocidy a barbarství. "Kurátoři ukrajinských zločinců z Německa a Francie nemají dostatek lidskosti a morálky, aby přestali zavírat oči nad otevřenou genocidou a barbarstvím, jichž se dopouští ukrajinské vedení, které se k moci dostalo převratem," cituje DAN z prohlášení separatistů.
Ukrajinský expert Olexij Arestovyč dnes v analýze bojových operací napsal, že Horlivka je strategickým místem a "klíčem k celé frontě". Ukrajinská armáda se snaží město obklíčit, hlavní zásobovací trasy povstalců se dostávají pod palbu vojáků. "Separatisté se dostali do pasti, jejich chování diktuje ukrajinská armáda a ztráty jsou velké. Situace se podstatně mění," soudí analytik.
Server Strana dnes zveřejnil informaci nejmenovaného činitele ukrajinského generálního štábu, podle něhož je Horlivka výhodným nástupištěm k útoku na města Debalceve a Jenakijeve obsazená povstalci. Horlivku obklopují kopce, z nichž lze kontrolovat celé město a které jsou podle minských dohod "šedou zónou" oddělující jednotky armády a povstalců. Pokud ukrajinští vojáci tyto výšiny obsazují, armáda formálně minské dohody neporušuje, uvádí zdroj.
Tlakem na Horlivku a případným postupem na Debalceve a Jenakijeve by armáda mohla "utáhnout oprátku" kolem Doněcka, který je hlavním střediskem separatistů, tvrdí představitel ukrajinské armády. Horlivka, Debalceve i Jenakijeve leží severovýchodně od Doněcka, od okraje města jsou vzdáleny 20 až 30 kilometrů.
V Debalceve dnes explodoval linkový autobus, o život podle agentury Interfax přišel nejméně jeden člověk, další dva utrpěli zranění. "Podle předběžných údajů se výbušné zařízení nacházelo uvnitř autobusu," uvedly místní, tedy povstalecké úřady
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Donbass Doněck , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestují proti zestátnění ČT a ČRo
před 2 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 3 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 3 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 4 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 5 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 6 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 6 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 7 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 8 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 8 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 9 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 9 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 10 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 11 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 12 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
Ruský prezident Vladimir Putin čelí rostoucí paranoie z možného atentátu nebo vnitrostranického převratu. Podle uniklé zprávy evropských tajných služeb, na kterou se odkazují server Important Stories a stanice CNN, panují v Kremlu od začátku března vážné obavy z úniku citlivých informací a spiknutí uvnitř ruských politických a bezpečnostních elit. Putin se má obávat zejména útoku pomocí dronů, které by mohli zorganizovat lidé z jeho blízkého okolí.
Zdroj: Libor Novák