Kyjev - V Kyjevě dnes neznámý pachatel zastřelil ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, který se od února 2017 před výhrůžkami a policejním postihem uchýlil do zahraničí. Podle moskevského rozhlasu žil loni jednačtyřicetiletý novinář necelý půlrok v Praze.
Podle ukrajinského serveru Obozrevatel byl Babčenko střelen do zad ve svém kyjevském bytě a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že střelbu oznámila Babčenkova manželka.
Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou. Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění).
V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.
Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.
Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.
Související
"S tím parazitem jsem zatočil." Muž najatý na vraždu Babčenka popsal detaily konspirace
Stoltenberg se zlobí na Ukrajinu: Kauza Babčenko může podkopat důvěru v média
Arkadij Babčenko , Vražda , novináři
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
před 55 minutami
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
před 1 hodinou
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
před 2 hodinami
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
před 3 hodinami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 4 hodinami
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 5 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 5 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 6 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 6 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 7 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 8 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 9 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 9 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 10 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 10 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 11 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 12 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
Je to už deset let, co se obchody začaly během některých státních svátků ze zákona uzavírat. Od prvního momentu se našli kritici takové regulace. Dnes je najdeme i mezi poslanci. Jedna ze sněmovních stran chce navrhnout, aby otevírací doba byla opět zcela v gesci samotných podnikatelů.
Zdroj: Jan Hrabě