Ruská armáda rozšiřuje čtyři ze svých vojenských zařízení v Kaliningradské oblasti vklíněné mezi Polskem a Litvou. Na svých internetových stránkách o tom informuje americká televize CNN s odkazem na satelitní snímky pořízené společností ImageSat International, které má k dispozici.
Analytici na základě fotek došli k závěru, že se v nedávné době pracovalo například na kaliningradském skladu jaderných zbraní. Jiné snímky, které vznikly přibližně od poloviny července do konce září, ukazují, že ve vojenském skladovacím prostoru nacházejícím se nedaleko města Primorsk vzniklo na 40 nových bunkrů.
Obklopují starší a menší stavby tohoto typu. Na letecké základně nedaleko Kaliningradu ruská armáda podle snímků zase instalovala zařízení, které umožní letounům přistávat i za nepříznivého počasí.
Modernizací prošla také základna v Čerňachovsku, kam Rusko letos v únoru dopravilo balistické rakety Iskander, což tehdy nejmenovaný americký činitel působící v Evropě označil za "největší posun v ruské militarizaci Pobaltí, jaký jsme dosud viděli", připomíná CNN.
Zástupci ruské armády se k novým satelitním snímkům dokládajícím modernizaci vojenských zařízení v Kaliningradu nevyjádřili, nicméně ruská vláda v minulosti vždy hájila své právo rozmisťovat zbraně na tomto strategickém území.
Související

Šílenství, reaguje Peskov na přejmenování Kaliningradu Polskem

Poláci přejmenovali Kaliningrad. Má prý negativní charakter
Kaliningrad , Ruská armáda , Rusko
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
před 56 minutami

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
před 1 hodinou

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
před 1 hodinou

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 2 hodinami

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 2 hodinami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 3 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 3 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 4 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 4 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 5 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 5 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 6 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 6 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 7 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 7 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 8 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 8 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 9 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 10 hodinami
Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.
Zdroj: David Holub