Tisíce lidí se dnes sešly před sídlem ruské tajné služby v Moskvě, kde uctili památku obětí komunistického režimu. Informoval o tom web ruské rozhlasové stanice Echo Moskvy. Akce, při které se čtou jména zavražděných obětí, se koná každý rok 29. října již jedenáct let.
Vzpomínková akce na moskevském náměstí Lubjanka, kterou každoročně pořádá nevládní organizace Memorial, začala dopoledne místního času. Účastníci u "soloveckého kamene" předčítají jména, ale i krátké výňatky z životopisů zhruba 40.000 obětí takzvaného velkého teroru 1937 a 1938 v Moskvě. Žulový balvan pochází symbolicky ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.
Lidé dnes u památníku pokládali také svíčky a květiny. Kromě jmen svých příbuzných čtou někteří i jedno až dvě jména neznámých lidí. Podle ruských médií se přesto za 11 let ještě nepodařilo dlouhý seznam obětí dočíst celý. Seznam zavražděných sestavil Memorial, který má přístup ke státnímu archívu.
"Totalitní stát nejen zabíjel lidi - snažil se vymazat jejich jména z dějin a zničit jakoukoliv vzpomínku na ně. Návrat jejich jmen, návrat vzpomínky o hanobených a zavražděných je odmítáním diktatury, je to náš krok ke svobodě," uvedli organizátoři události na svém webu.
Vzpomínkové akce se dnes podle rozhlasu Echo Moskvy zúčastnilo i 30 zahraničních velvyslanců a dalších diplomatů v Rusku, mezi nimi i velvyslanci Británie, Francie a Německa. K památníku položili květiny. Čtení jmen končí večer.
Související
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Rusko , Moskva , Komunismus
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
před 47 minutami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 53 minutami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 2 hodinami
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 2 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 3 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 4 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 5 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 7 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
Ománský ministr zahraničí Bádr Albusajdí vyjádřil hluboké znepokojení nad násilím, které zachvátilo Blízký východ. Albusajdí, který v uplynulém měsíci působil jako zprostředkovatel nepřímých jaderných rozhovorů mezi USA a Íránem, uvedl, že je zděšen tím, jak byla vážná diplomatická jednání opět podkopána. Ve svém prohlášení na sociálních sítích zdůraznil, že tato situace neslouží zájmům Spojených států ani světovému míru, a vyzval Washington, aby se nenechal vtáhnout hlouběji do konfliktu se slovy: „Toto není vaše válka.“
Zdroj: Libor Novák